EğitimErzincanGenelGüncel

1000 Okul İyileştirme Projesi Hız Kesmiyor

Muzaffer Koşan

Türkiye genelinde mesleki ve teknik eğitim kurumlan arasındaki kalite farklılıklarının giderilerek mesleki ve teknik eğitime erişimin artırılması ve daha iyi bir mesleki ve teknik eğitimi gerçekleştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığınca “1000 Okul İyileştirme Projesi” hayata geçirilmişti. Erzincan’da proje kapsamında İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hacı Ali Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bulunmakta.

Erzincan’da proje kapsamında bulunan dört okulumuzda kütüphane iyileştirme çalışması yapılarak kütüphaneler zenginleştirildi ve öğrencilerin hizmetine sunuldu. Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen kazanım değerlendirme kitapları öğrencilere ulaştırıldı. Erzincan’da bulunan Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından okul yöneticileri ve öğretmenlere yönelik “Temel Ölçme Değerlendirme” ve “Alternatif Ölçme Değerlendirme” eğitimleri verildi. Erzincan Bilim ve Sanat Merkezi tarafından okul yöneticileri ve öğretmenlere yönelik “Fikri Mülkiyet ve Sınai Haklar Farkndalığı” ve “Proje Hazırlama” eğitimleri düzenlenmiştir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının tarafından okul yöneticileri ve rehber öğretmenlere yönelik “Bağımlılıkla Mücadele” konulu eğitimler verildi. Erzincan’da proje kapsamında bulunan okullarda yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik “İlkyardım” eğitimleri başladı.

Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü tarafından proje kapsamında bulunan okullarda velilere yönelik okuma yazma kursları ve yaygın eğitim kursları açılmasına yönelik çalışma başlatıldı. Ayrıca Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi eğitimine devam etmek isteyen velilere yönlendirme çalışmaları başlatıldı.

Ayrıca “Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Okullarla Buluşuyor Projesi” kapsamında bulunan 4 okul ve Gümüşhane de bulunan 2 okul Erzincan Güzel Sanatlar Lisesi ile eşleştirildi. Projeye dahil olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde sanat eğilimi olan öğrenciler resim ve müzik alanında deneyimli öğretmenler ve gönüllü öğrencilerden teknik bilgi ve destek alarak yeni ürün ortaya çıkarma ve ayı zamanda eserleriyle ödül alma fırsatını yakalamış olacaklar. Proje sonunda Mayıs ayında yapılacak değerlendirmede resim ve müzik alanında il birincisi olan eserler Milli Eğitim Bakanlığınca ödüllendirilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu