ErzincanGenelGüncel

Avcılık Öldürmek Değil Bir Spordur

Muzaffer Koşan

Merkez Av Komisyonu Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi ve Can Erzincan Avcılar Atıcılar ve Balıkçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Bingöl, MAK son toplantısında alınan kararlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bingöl, yaptığı açıklamada 13 yıldır ava kapalı olan Sansa Devlet Avlağının ava açıldığını söyledi.

Bingöl, açıklamasında; “2020-2021 Mart kararları toplantısına katılmak üzere Doğu Anadolu Bölge temsilcisi olarak Ankara’ya gittik güzel kararlar aldık.

En önemli yaptığımız işlerden bir tanesi Sansa Devlet avlağı dediğimiz avlak bölgesi 13 yıldır ava kapalıydı. Burada popilasyon çok fazla oldu. Bu bölge ava kapalı olduğundan keklik ve dağ keçilerinde yozlaşmalar söz konusu oldu. Bunları budamak lazım. Çorum keklik avına kapalıydı. Bizlerde temsilciler olarak karar aldık. Oylamaya sunduk. Sağduyulu bir oy çıktı. Çorum’u da Keklik avına açtık. Sansa devlet avlağının ava açılması Erzincan’a şöyle bir faydası var. Biz ağaçlarımızı nasıl budama yapıyor isek, yeni filizler çıkması için burada da bu anlayışla ava açılması gerekiyordu. Bu bölgede 13 yıldır av yapılmadığı için yoz sürüleri oluştu. Bu bölgeye giremediğimiz için herhangi bir fizibilite çalışması da yapamadık. Kesinlikle bildiğimiz oradaki kaçınılmaz olan şuydu orada bir budama yapılmalıydı devamında da konforu sağlanmalıydı.

Avcılık Öldürmek Değil Bir Spordur

Dışarıdan gelen avcılarımız da şunu söylemek istiyorum ben nasıl ki Karadeniz de gidip balık avlaya biliyorsam, onlarda gelip burada avlana bilirler. Zaten bilinçli bir avcı ne yapması gerektiğini iyi biliyor. Bizim dışarıdan gelen avcılarımıza ricamız limitlere uyması. Avcılığı öldürmek değil bir spor olarak düşünelim” diye konuştu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu