ErzincanGenelGüncel

Ayhan Doğan’dan İktidara Sesleniş

Taner Yılmazçelik

Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, ülke gündemine ilişkin konuşarak iktidara seslendi.  Doğan açıklamasında: “Milletin cebini, tenceresini boşaltan hayat pahalılığı, işten çıkarma yasağının sonlanmasıyla vahameti artan işsizlik, devletin kurumlarını çökerten yönetim anlayışı ve yolsuzluklar. Tüm bunlar Akp iktidarının yıllardır ülkemize kazandırdığı ve kazandırmaya devam ettiği başarılı işlerdir!

Çocukları ilkokula gidecek diye sevinen ailelerden, banka acaba bu yıl okul masrafları için kredi verir mi? Bu yılı nasıl atlatacağız diye düşünen ailelere geldik. Öyle ya parasız eğitim! anlayışıyla okullarda paralar toplanmaya devam ediyor.

YURT PARASI, KİRA DERDİ NE OLACAK

Peki ya üniversite sevinci yaşayan gençlerimiz? Aileleri çocukları başka ilde okuyacak güzel bir bölüm kazandı diye sevinebiliyor mu? Yoksa yurt parası, kira derdi ne olacak diye üzülüyor mu? Vatandaşımıza her seferinde soruyoruz. Aldığımız cevap aynı.

HAYATA ATTIKLARI İLK ADIM DAHİ BORÇLANMAK

Öğrenciler okumaya başlayınca borca kavuşuyor. Hayata attıkları ilk adım dahi borçlanmak oluyor. Peki sonra, devlet o borçların tahsili için icralar, banka blokeleri koyuyor. Üniversite mezunu gence iş ortamı sağlayamayan yönetim birde onu borcunu öde diye sıkıştırıyor. Sonuç intiharlar yâda üniversite mezunu çaycı, kasiyer, hizmetli. KPSS sınavından 80-90 alan üniversite mezunlarımız sırf iş için gidip devlette pas pas çekmeye razı oluyor.  Yani ülkemizin en zekileri pas pas çekiyor.

Sevgili gençlerimiz sokaklarda konuşuyor. Seslerini duyurmak için çabalıyor. Ama duyan yok. Bu ülkenin geleceğine ihanet eden yönetim, bu ülkeye ne vizyonundan bahsediyor. İlk seçimde Cumhuriyet Halk Partisi milletimizin desteğiyle bu çöküşe dur diyecektir. Çökertenler ise bunun hesabını verecektir.

MİLLETİMİZİN DERDİ EVİNE GÖTÜRECEK EKMEK ÇOCUĞUNA GELECEK

Eylül ayı ailelerimiz için dert ayıdır. Okulların açılmasıyla beraber kıyafet, kırtasiye harcamaları ailelerin belini büker. Evlatları üniversite kazananların yurt sorunu, kira derdi artar. Bir de üstüne mutfaklardaki yangının harareti biner, geçim derdi dayanılmaz olur.

FAHİŞ KİRA ARTIŞLARI MİLLETİMİZİ BEZDİRMİŞ

Bu yıl fahiş kira artışları milletimizi bezdirmiş.  Şikâyet telefonları yağıyor. Pandemiyi borçla aşmak için verilen krediler, konut piyasasında büyük bir balona neden oldu. Bu da kiralara yansıyor. Avrupa’da konut fiyatları en hızlı artan ülke Türkiye oldu.

Özel yurt kiralarındaki artışlar ev kiralarını da solluyor. Peki, bu kiralarla millet çocuğunu nasıl okutacak? Faturayı mutfaktaki tencereye yüklediler. “Üretim değil, rant” dediler. Ülkenin gündemini boş işlerle değiştirme çabanız boşadır. Milletimizin derdi evine götürecek ekmek, çocuğuna gelecek.

ÜLKE’DE HUZUR TARİH OLDU

Her şeyin bol olduğu yaz aylarındayız. Ama meyve ve sebze fiyatlarına etiket yetişmiyor. Ağustos’ta, geçen yıla göre salatalık yüzde 128, kabak yüzde 87, şeftali yüzde 81, taze fasulye yüzde 68, tavuk eti yüzde 64, ayçiçek yağı yüzde 61, margarin yüzde 54 zam görmüş.

HÜKÜMET YAZIMIZI KIŞA ÇEVİRDİ

Pazar tezgâhlarının, market raflarının yanına yaklaşılmıyor. Millet kışlık konservesini bile yapamaz hale geldi. Hükümet yazımızı kışa çevirdi. Görünen o ki mutfaklardaki felaketle, kışımızı da kara kışa çevirecek. Allah milletimizin yardımcısı olsun.

GENÇLERİMİZ NASIL YUVA KURACAK?

Bu konut fiyatlarıyla gençlerimiz nasıl yuva kuracak? Ülkeyi 20 yıldır yöneten Akp hükümetinin buna bir çözümü var mı? Ne gezer! Onların gözünü rant bürümüş. Ülkenin tüm kaynaklarını son 20 yılda betona gömdüler. Peki, bu kiralarla insanlar nasıl yaşayacak, millet çocuğunu nasıl okutacak?

Son bir yılda inşaat demiri yüzde 75, hazır beton yüzde 97 zam görmüş. Bütün bu zamların arkasında hükümetin iş bilmezliği, tedbirsizliği, pandemi sonrasında yaşananlara seyirci kalması var. Batan ekonominin ardından ülkede huzur tarih oldu.

BORÇLANMANIN DEĞİL, YAŞAMANIN YOLUNU AÇIKLAYIN

Kiralık ve satılık konut ilanlarının verildiği, bilinen bir internet sitesinin hazırladığı endekse göre son bir yılda kiralar İstanbul’da yüzde 51, Ankara’da yüzde 32, İzmir’de yüzde 31, Adana ve Antalya’da yüzde 50, Mersin’de yüzde 64. Kayseri’de yüzde 54. Konya’da yüzde 34 artmış. Özellikle büyük şehirlerimizde kira artışları resmi enflasyon rakamını katlıyor.

ÇİFTÇİNİN MAHSULÜNÜ PARA ETMEZ HALE GETİRDİLER

TÜİK’in rakamları ortada. 2003’ten bugüne 120 milyar 419 milyon dolar tutarında, tarım ithalatı yapmışlar. Kendi çiftçisine kanunen taahhüt ettiği parayı ödemeyenler, elin çiftçisine bu parayı vermişler. En son buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimek gibi ürünlerde gümrük vergisini, yılsonuna kadar sıfırladılar.

Gübre, ilaç, yem, tohum, mazot fiyatlarının, tarlayı yakıp yıkmasını seyrettiler. Bir de üstüne sıfır gümrükle ithalatın önünü açıp çiftçinin mahsulünü para etmez hale getirdiler. Çiftçi, ‘Hayvanımı besleyemiyorum, kendimi besleyemiyorum’ diye feryat ediyor.

İŞSİZLERİMİZİN SAYISI 8 MİLYON 421 BİN

İşten çıkarma yasaklarının Temmuz’da sonlanmasıyla beraber, işsizlik yeniden vites yükseltti. Temmuzda gerçek işsizlerimizin sayısı, 522 bin kişi artarak, 8 milyon 421 bine ulaştı. Üç yılda işsizler ordumuza, 2 milyon 863 bin yurttaşımız eklendi.  Pahalılığı, yoksulluğu, işsizliği, eyyamcı dış politikayı, hayatlarımızdan çıkarmak için, Erdoğan ve çamur ittifakını ilk sandıkta göndermek şarttır. Ülke gündemini değiştirme çabalarınızı bu millet artık yutmuyor. Varsa bir fikriniz, millete borçlanmanın değil, yaşamanın yolunu açıklayın.

ÜLKE EKONOMİSİ BUHAR OLDU

Milletin 128 milyar dolarını, koltuklarında kalmak uğruna buharlaştırdılar. ‘Bu paralar ne oldu?’ diye, millet adına sorduğumuzda da gıkları çıkmadı. Astığımız afişleri toplatmaya, partililerimizi tutuklamaya kalktılar.

IMF’NİN HİMMETİYLE CAKA SATMAYA BAŞLADI

Şimdi Uluslararası Para Fonu (IMF), 6,3 milyar dolar hibe edince, Erdoğan’ın dili çözüldü. Daha düne kadar IMF’ye etmedik laf bırakmıyordu. Şimdi IMF’nin himmetiyle caka satmaya başladı ama yine de milletten gerçekleri gizlemeye devam ediyor. TCMB’nin brüt döviz varlığından dışarıya, kamuya, bankalara olan döviz borcunu ve SWAP’ları çıkarırsak, döviz kasasındaki açık 51 milyar doları buluyor.

SAĞDAN DA SAYSANIZ, SOLDAN DA SAYSANIZ AÇIK VERİYOR

Yani neresinden bakarsanız bakın, TCMB kasasındaki döviz ve altınlar, döviz borcuna yetmiyor. Döviz kasası sağdan da saysanız, soldan da saysanız açık veriyor. İşte ülke ekonomisine yapılan sabotajın şahı budur. Bunun baş sorumlusu da, milletin 128 milyar dolarını buharlaştıran, Akp’dir. Akp iktidarınca kaybolan 128 Milyar dolarla, ülke ekonomisi buhar oldu. Bunların akılsızlıklarının, beceriksizliklerinin bedelini, milletimiz canıyla ve cüzdanıyla ödüyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu