ErzincanGenelGüncel

Başbağlar Şehitleri Törenle Anıldı

Muzaffer Koşan

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te teröristlerce katledilen 33 sivil, katliamın 27. yılında törenle anıldı.

Başbağlar köyü meydanındaki Kültür Evi önünde sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen anma törenine, gencinden yaşlısına çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasilerin ve bürokratların gönderdiği taziye mesajlarının okunduğu törende konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas, Başbağlar katliamını unutmanın, yaşanan acıyı tarifin mümkün olmadığını söyledi.

Başbağlar Şehitlerini Anma Törenine katılmak üzere Kemaliye ilçesinde bulunan Vali Mehmet Makas, kısa bir süre önce bakımı yapılan Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü üzerinde incelemede bulunarak, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Ardından Vali Mehmet Makas, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te teröristlerce katledilen 33 sivil vatandaş için düzenlenen anma törenine katıldı. Vali Mehmet Makas buradaki törende yapmış olduğu konuşmada, Başbağlar katliamını unutmanın, yaşanan acıyı tarifin mümkün olmadığını belirterek,  Allah bir daha o günleri yaşatmasın dedi.

Ülkenin bütünlüğüne ve kardeşliğine kastedenlerin gök kubbe altında rahat bir gün görmeyeceğini belirten Vali Mehmet Makas, asırlardır var olan birlik ve beraberliğimizi kimsenin bozamayacağını dile getirerek, burada asteğmen olarak görev yapmış bir kardeşinizim. Bir gün asker, bir gün kaymakam olarak bekledik. Bugün de vali olarak bekliyoruz. Bu milletin birer neferi olarak beklemeye devam edeceğiz dedi ve  şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek, Başbağlar köyü sakinlerine başsağlığı dileklerini iletti.

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman da terör örgütlerinin milli birlik ve beraberliği bozmak için her yolu denediğini vurguladı.

Başbağlar katliamının kalplerde derin izler bıraktığını aktaran Karaman: “Yüreğimizde bir sızı gibi hissettiğimiz Başbağlar katliamında şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Terör örgütü, milli birlik ve kardeşliğimizi yontmak için kurulmuş en derin örgüttür. Bilindiği üzere 2 Temmuz’da Sivas’ta sergilenen oyun 3 gün sonra Başbağlar katliamı ile devam etmiştir. Bu milletin birliğine, dirliğine kasteden bölücüler maksatlarına ulaşamayacaklardır ve ulaşamadıklarını da görmüşlerdir. Bu toprakların mayası kardeşliktir. Bu bayrak ebediyete kadar dalgalanacak ve bu millet birlikte yaşayacaktır. Terör ve destekçileri hiçbir zaman bu topraklarda amaçlarına ulaşamayacaktır. Bin yıllık kardeşlik hukukumuzu bozmak isteyenler ne yaparlarsa yapsınlar, hangi alçak yöntemlere başvururlarsa vursunlar başarısız olacaklardır.”

AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise katledilen 33 kişinin tek gayesinin çocuklarının rızkı için hayatlarını idame ettirmek olduğunu ifade etti.

Şehit edilenlerin hiçbirinin ideolojik düşüncesinin olmadığına işaret eden Çakır, “Burada katliam yapan zalimler, yaşadıkları süre içerisinde gönüllerindeki, vicdanlarındaki kelepçe ile yaşayacaktır. Herkes bilsin şehitler ölmez. Vatanımızı böldürmeyeceğiz. Türkiye tek vatandır, tek devlettir, tek millettir, tek bayraktır.” ifadelerini kullandı.

Başbağlar katliamının asırlar geçse de unutulmayacağını belirten CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, oynanan oyunların bozulduğunu dile getirdi.

Kardeşi kardeşe düşürmek için çok sayıda plan kurulduğunu ve bu planların tutmadığını kaydeden Durmaz, “Bu tezgah 2 Temmuz’da Sivas’ta oynandı. Baktılar ki amaçları tutmuyor, emellerine ulaşamadılar, bu aziz millet acısını bağrına bastı, birbirine kenetlendi. Onlar da tuttu 5 Temmuz akşamı Başbağlar’da 33 vatandaşımıza kahpece, kalleşçe bu acıyı yaşattı. İnsanlık 2 Temmuz’da Sivas’ta yakıldı, 5 Temmuz’da Başbağlar’da kurşuna dizildi.” şeklinde konuştu.

Başbağlar Muhtarı Ali Akarpınar da şehitlerin acısını unutmadıklarını, 27 yıldır aynı acıyı yüreklerinde hissettiklerini aktardı.

Daha sonra Başbağlar Jandarma Karakol Komutanlığı’nı ziyaret eden Vali Mehmet Makas, karakolda görevli askeri personel ile sohbet etti.

Ardından Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde şehitlik anıtını ziyaret eden Vali Mehmet Makas, şehitler için dua etti. Daha sonra şehitlerin mezarlarını ziyaret eden Vali Makas, burada da dualar okuyarak, şehitlerin kabirlerine  karanfiller bıraktı.

Düzenlenen anma programına; Vali Mehmet Makas’ın yanı sıra Adalet Kalkınma Partisi Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, il protokolü ve Başbağlar köylüleri katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu