EğitimErzincanGenelGüncel

Benim Şehrimin Hikâyesi

Orhan Gezeroğlu

Öğrenci ve öğretmenler eTwinning etkinliği olan Benim Şehrimin Hikâyesi Türkiye Sınıfı’nda buluştular.

Anadolu… On binlerce yıllık tarihine ve farklı uygarlıkların yaşadığı, Dünya coğrafyasına ışık tutan medeniyetler beşiği… Uğruna büyük savaşların yapıldığı, halen tüm Dünya’nın gözünün üzerinde olduğu, medeniyetlerin başkentidir Anadolu… Sadece Anadolu da değil. Atalarımızın eserlerinin yer aldığı dünya coğrafyasında öğretmenlerimiz, öğrencileri ile şehirlerini hikâyelerini araştırdılar. İstanbul’dan Erzincan’a, Kastamonu’dan Antalya’ya kadar ülkemizin hemen her şehrinin eşsiz tarihi hikâyeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Tataristan, Arabistan, Dubai gibi ülkelerde atalarımızın izini süren öğretmenler ve öğrenciler bir eTwinning etkinliği olan Benim Şehrimin Hikâyesi Türkiye Sınıfı’nda buluştular.

29-30-31 Ocak günlerinde uzaktan eğitim platformundan yapılan etkinlikle öğrenciler yaşadıkları şehirlerin öne çıkan tarihi mekânlarının hikâyelerini aktardılar. Etkinlik Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Mahmutlar Kılıçaslan İlkokulu Müdürü

Fatma Ayan moderatörlüğün de gerçekleşti.

Erzincan’ında 31 Ocak Pazar günü yer aldığı etkinlikte Emine Şerife Hanım Anaokulu Müdür Yardımcısı Yasemin Sezen Korkmaz’ın önderliğinde başladı. Yasemin Sezen Korkmaz, amacımız sizlere Erzincan’ın birbirinden güzel yerlerini kısa şekilde tanıtmak, herkesi bu güzel yerleri görmek için Erzincan’a bekliyoruz diyerek sözü öğrencilere bıraktı. Emine Şerife Hanım Anaokulu öğrencileri Miray Samancı, Girlevik Şelalesini, Bilge Türk, Ergan Kayak Merkezini ve Zeynep Mustafa Han İlkokulu öğrencisi Aslıhan Dila Karakaş, Erzincan Tren Garı’nı kendi hazırladıkları sunumlarla tanıttılar. Son olarak izleyici öğretmen ve öğrencilerin Erzincan’a davet edilmesiyle sunum sonlandırıldı. Aynı etkinliğin Aralık ayı sunumunda ise Ziya Gökalp İlkokulu’ndan Elif Ada Korkmaz Erzincan’ın yöresel lezzetlerini, Mustafa Doğan Anadolu Lisesi’nden Zeliha Bulut ise Erzincan’ın tüm tarihi yerleri ve doğa güzelliklerini tanıtmıştı. Bu sayede tüm izleyenler Erzincan hakkında bilgi sahibi oldular.

Zonguldaklı Uzun Mehmet’in, Alanya Kalesinin, Çanakkale destanının, “Ya Resulallah biz seni bırakmayız!” diyen çöl kaplanı Fahrettin Paşa’nın, Çatalhöyük’ün, Hicaz demiryolu hattı yapılırken “Raylara keçe döşeyiniz, Peygamberimizin ruhaniyetini rahatsız etmeyiniz” diyen Ulu Hakan Sultan Abdülhamit Han’ın, Galata Kulesi’nin, Kore Türk Şehitliği’nin, Kastamonulu Şerife Bacı’nın,  ve onlarcasının anlatıldığı etkinlikle katılımcılar duygu dolu anlar yaşadılar.

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan bu salgın günlerinde fedakârca çalışmalarına devam eden, Türkiye Sınıfı’nın kurucusu Fatma Ayan öğretmen başta olmak üzere ortaya harika bir çalışma çıkaran etkinlikte yer alan tüm öğretmenleri ve öğrencilerini yürekten tebrik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu