Genel

Bıçakçılarda Hareketlilik Başladı

Muzaffer Koşan

Erzincan’da Kurban Bayramı´na sayılı günler kala bıçakçılarda hareketlilik başladı.
Erzincan´da Kurban Bayramı´na sayılı günlere kala bıçak ustaları, vatandaşlardan gelen talepleri karşılayabilmek için hummalı bir çalışma yürütüyor.
Eski Sanayi Çarşısında faaliyet gösteren bıçak ustaları, vatandaşların getirdiği bıçak, satır ve zırh gibi kurbanda kullanılan aletleri tamir edip, keskinleştiriyor.
Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluğun yaşandığı çarşıda ustalar, yoğun mesaiyle vatandaşlardan gelen talepleri yetiştirmeye çalışıyor.
Bıçak üreticileri vatandaşlardan Çin malı ürünlere de dikkat etmelerini ve yerli yapım bıçakları kullanmalarını istedi.
Bıçak Ustası Doğan Karagülmez: “Bu bizim baba mesleğimiz. 1910’dan beri yapıyor babamız. Ondan sonra bize intikal etti. Genelde bıçaklarımız dövme olarak yapılıyor. Araba makasından dövüp. Kurban bayramı nedeniylede talep biraz fazla iki kardeş çalışıyoruz burada. Abim yardıma geldi. Beraber yapıyoruz. Üç kardeş üçümüzde bıçakçıyız. Erzincan’da uzun yıllardır hizmet veriyoruz. Kurban bayramı nedeniylede işler biraz yoğunlaştı. Bileme işi yapıyoruz. Talebe yetişemediğimiz için dışarıdan da bıçak alıp satıyoruz. / İyi bir bıçak dövme çelikten olur. Araba makasından olur. Yalnız o paslandığı için çok fazla benimsenmiyor. Fakat devamlı bıçak çalıştıranlar için o güzel. Bir de şuan da krom çelikten yapılan bıçaklar var. Krom çelikten de yapıyoruz. Bıçağın iyisi suyunu iyi verirsen bıçak iyidir. Çeliğini kaliteli kullanırsan olur. Bazı markalar var şu iyi keser, falanca yerin bıçağı çok iyi öyle bir şey yok. Kaliteli çelik kim kullanıyorsa onun bıçağı mutlaka iyidir. Mutlaka güzeldir. Vatandaşımız bazı şeyleri çok iyi bilmiyor. Elde satılan bıçakların çoğu sağlığa zararlı olan maddelerden üretiliyor. Bugün bir bıçağın sapı 8-10 TL’ye mal olurken adam 20 TL’ye bıçak satıyor. Ucuz ise vardır hatası, pahalı ise vardır bir mahareti diye bir laf var. Onun için vatandaşları bu konuda bilgilendirmek lazım. Kullanılan metalin ne olduğu çok belli değil. Bıçak diye satıyorlar. Sapları atık plastikten üretiliyor. O plastikler ne de kullanıldı. Nasıl oldu. Onu bilen yok. bizim kullandığımız saplar tamamen ham maddeden ve ahşap. Kullandığımı plastiklerde ham maddeden çevrilen plastikler. Onun için daha sağlıklı, daha sıhhatli olduğu için onları kullanıyoruz. / Şimdi Kurban bayramı yaklaştı mı çantalarla bıçaklar geliyor. Nereden neden yapıyorlar, nereden alıyorlar, kime satıyorlar araştıran soran yok. Bunda devletinde kaybı var. Bunda hem bizim hemde devletin kaybı var. Sokaklarda bıçak satılıyor. Buna birinin dur demesi lazım” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu