ErzincanGenelGüncelTarım

Budama Kursları Başladı

Muzaffer Koşan

Erzincan’da bahar aylarının gelmesi ile birlikte meyve bahçelerinde budama sezonu da başladı. Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Erzincan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile meyve üreticilerine yönelik olarak budama kursları düzenleniyor. Düzenlenen kurslara Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden katılan teknik ekip de destek sağlıyor.

Teorik eğitimleri tamamlanan kurslarda pratik eğitim aşamalarına geçilirken, düzenlenen budama kursuna 10’u bayan toplam 73 kursiyer katılıyor. Uzmanlar tarafından verilen teorik ve uygulamalı eğitimlere çiftçiler yoğun ilgi gösteriyor. Çiftçilere yönelik eğitim programını veren Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Dr. Salih Keskin, meyvecilikte budamanın en önemli aşamalardan biri olduğunu kaydederek, doğru yapılacak budama işleminin ağacın ömrü boyunca verime etki ettiğini söyledi. Budamanın zamanında ve doğru olarak yapılmasının önemine vurgu yapan Keskin, çiftçilerin de budama işlemini rahatlıkla öğrenebileceğini söyledi.

Budama eğitiminde konuşan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin düzenlenen eğitim programının Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği içerinde gerçekleştirildiğini, Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün de teknik destek verdiğini vurgulayarak hem emeği geçenlere hem de kursiyerlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Erzincan’ın bölgede önemli bir meyvecilik bölgesi olduğunu vurgulayan İl Müdürü Şahin, teknik anlamda bu işin yapılması için çiftçilerin eğitimine büyük önem verdiklerini söyledi. Budamanın meyvecilik sektöründe uygulanan en önemli işlerin başında geldiğini kaydeden Şahin, verim ve kalitenin artırılmasının ilk şartının uygun zamanda doğru yapılacak budama olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu