ErzincanGenelGüncel

Buz Tutan Gölün Üzerinde Buz Pateni Yaptılar

Muzaffer Koşan

Donarak doğal buz pistine dönen gölde bir araya gelen çocuklar, paten yaparak gönüllerince eğlendi.

Erzincan’da, Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi’nde bulunan, Ardıçlı Gölü’nün yüzeyi son günlerde etkili olan soğuk hava nedeniyle dondu. Donanan gölde buz tabakası 30 santimetreye ulaştı.

Hava sıcaklığının yüksek kesimlerde sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü Erzincan’da, Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi’nde bulunan Ardıçlı Gölü’nün yüzeyi buz tuttu. Bu olayı fırsat bilen sporcular gerekli tedbirleri ve ölçümleri yaptıktan sonra buz tutan gölün üzerinde buz pateni yaptı.

Türkiye’nin sayılı kış turizm merkezlerinden Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi konuklarına kayak yapmanın yanı sıra birçok extrem sporu da yapma imkanı sunuyor. Kayak sporunun yanı sıra merkezde snowborad, yamaç paraşütü, wingsuit ve son olarak yamaç paraşütü ile serbest atlayış gerçekleştirilmişti.

Son günlerde ise hava sıcaklıklarının yüksek kesimlerde eksi 10 derecenin altına düşmesi ile kayak merkezinde bulunan gölün yüzeyinin buz tutmasını fırsata çeviren sporcular göl üzerinde buz pateni yaptılar.
Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Ergan Dağı, doğal güzellikleri eşliğinde ziyaretçilerine 17 kilometre kesintisiz pistte kayak yapma imkanı sunuyor.
Pandemi kuralları çerçevesinde özel izinli olan sporcular ve kayak için şehirde bulunan turistler hafta sonu kayak yaparak kayak merkezinin keyfini çıkardılar.

Kayak Antrenörü Canser Atila: “Erzincan Gençlik Spor İl Müdürlüğünde Kayak Antrenörlüğü yapıyorum. Kış aylarında antrenmanlarımızı yaptıktan sonra kayak sporcularımızla eğlence amaçlı doğal gölümüzün üzerine buz pateni yapmak için çıkıyoruz. Çıkmadan önce gerekli tedbirleri alıp gerekli ölçümleri yaptıktan sonra buz pateni yapıyoruz. Kayak sporu ile buz pateni ve tekerlekli paten birbirine yakın oldukları için burada çocuklarımız çıkıp tekniğe aşina oldukları için hemen buz pateni yapabiliyorlar. Kayaktan sonra çok eğlenceli ve zevkli geliyor. Herkesi Erzincan’a bekliyoruz” dedi.

Kayak Sporcusu İlayda Reyyan Koşan: “Adım İlayda Reyyan Koşan. Erzincan Ortaokulunda okuyorum. Bugün kayak yapmaya geldik. Normalde kayak ve tekerlekli paten yapıyoruz. Hocamızın aldığı tedbirler ile bize değişiklik olsun diye donan gölde bize buz pateni yaptırdı. Aldığı tedbirler ile. Normalde kayak yapıyoruz. Burada pist olsa kayak ile birlikte buz pateni de yaparız” dedi

Kayak Sporcusu Muhammet Hamza Çetinkaya: “Benim adım Muhammet Hamza Çetinkaya. 12 yaşındayım. Müşir Zeki Paşa Ortaokulunda okuyorum. Biz normalde tekerlekli paten kayarız. 9 yıllık geçmişim var. Ve profesyoneliz. Buraya kayak kaymak için geliyoruz. Kayakta da oldukça iyiyiz. Hocamız bizim için değişiklik olsun istedi. Arkamda ki gölde buz pateni yaptık. Tedbirler içerisinde. Çok zevkliydi. Burada biz buz pateni pisti olsa çok güzel olur ve turizm için ilgi çekeceğini düşünüyorum” dedi.

Kayak Sporcusu Eslem Özkan:  “11 Yaşındayım. Erzincan Terzibaba İmam Hatip Ortaokuluna gidiyorum. Biz buraya kayak için antrenman yapmaya geliyoruz. Yazın yaptığımız antrenmanları kışın kullanıyoruz. Yazın tekerlekli paten ile kışa hazırlanıyoruz. Bu sene yaptığımız antrenmanlar inşallah seneye bize yarışlarda yarayacak. Gölde buz pateni yaptık. Ama normalde her gün buraya gelip kayak yaparız. Ama değişiklik olmasını istedik. Hocamız bizi arkamızda ki doğal göle indirdi buz pateni yaptırdı. Gayet güzeldi bence. Eğlendik güldük. Şimdi sıra antrenmanlarda”dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu