ErzincanGenelGüncel

Deprem Bilinci Artırılıyor

Muzaffer Koşan

13 Mart Erzincan Depreminin 29’uncu yıldönümünde deprem bilincini artırmak ve depremle yaşamayı öğrenmek adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde AFAD il Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleştirilen “Depremsiz Yaşam” projesinin kapanış programı gerçekleştirildi.

AFAD İl Müdürlüğü’nde düzenlenen programa; Vali Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 59’uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Sadettin Alp Ergin, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, İl protokolü, davetliler ve proje kapsamındaki öğretmen ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan AFAD İl Müdürü Kadir Çelik, Erzincan’da deprem konusunda vatandaşları bilinçlendirme çalışmalarının aralıksız olarak sürdürüldüğünü belirtti.

Demirkent TOKİ İlkokulu tarafından hazırlanan eTwinning “Depremsiz Yaşam Projesi” Türkiye genelinde 10 şehirden 25 okul ile Azerbaycan’dan bir okulun katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen programda konuşma yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas, depremi yaşayanın çileyi çekenin bildiğini ifade ederek: “Aziz milletimiz her şeye layıktır, güzele layıktır ama bu balık hafızamızı maalesef hiç bir zaman silemiyoruz.  Bu gün burada belki bilinçleniyoruz ama bir saat sonra burada öğrendiğimizi de unutuyoruz. Depremle mücadele etmekle mükellefiz. Sadece deprem ve deprem sonrası değil, deprem öncesi tedbirleri almak zorundayız.”

Hükumetin gerek TOKİ, gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birimleri vasıtasıyla iskan kanunu kapsamında kentleşme adı altında dönüşüm gerçekleştirdiğini anlatan Vali Makas, şunları aktardı: “İlimizde de sayın vekillerimizin son Başbakanımız Binali Yıldırım’ın emekleri var. Güzel şeyler yapılıyor, ama tabi idealdeki hayalimizdeki noktaya henüz varmış değiliz, hızla yol alıyoruz. Ama yine incelemeler araştırmalara baktığımız zaman, depremden sonra depremi unutmaktan geçiyor her şey. Unutup makyajlı binalarda tekrar oturup, sadece dünyalık noktasında hareket etmemizden kaynaklı sıkıntılarımız oluyor.” Dedi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, program da emeği geçenlere teşekkür ederek, depreme hazırlığı en çok Erzincan’ın yapması ve onun için bu toplantıları devam etmesi gerektiğini ifade etti.

AK Parti Milletvekili Burhan Çakır, ise; “Tedbirde kusur edip taktire bahane bulmamak lazım, bunun adı deprem. Şehrimizde çok büyük değerlerimizi kaybettik. Bu sebeple tedbiri elden bırakmamak gerekli diyerek deprem için her zaman hazırlıklı olmamız gereklidir dedi.

AKUT Arama Kurtarma Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı, “ Biz ne kadar dayanışıp birbirimize yardım etsek te, arama kurtarmada elimden geleni yaparım mantığı biraz yanlıştır. Arama kurtarma yapıyorsanız, gerçekten belli standartlarda doğru işler yapmanız gerekiyor. Biz bunu 1999 depreminde gördük. İyi niyetle yapılan bazı müdahalelerin bazı insanların yaralanmasına hatta ölmesine sebep olduğunu gördük. O tarihten sonra gerçekten bu konudaki standartlar çok yükselmeye başladı” dedi.

Konuşmalardan sonra proje kapsamında resim ve anı yarışmalarında dereceye giren öğrenci ve vatandaşlara ödülleri verildi.

MİNİK ÖĞRENCİDEN ANLAMLI DAVRANIŞ

EBYÜ Rektörü Prof.Dr. Akın Levent’ten tablet bilgisayar ödülünü alan Demirkent TOKİ Orta Okulu 5. sınıf öğrencisi Meva Tuana Yalçınkaya, kendisinin bilgisayarının olduğunu aldığı söyleyerek ödülünü ihtiyaçlı birine verilmek üzere okul müdürü Ahmet Sağsöz’e teslim etti.

Programın sonunda Vali Mehmet Makas ve protokol mensupları ile davetliler; düzenlenen resim sergisini gezerek, AFAD Müdürlüğü doğal afetlerle mücadelede riski azaltma adına oluşturulan ekiplerin çalışmalarını incelediler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu