ErzincanGenelGüncel

Engelli Ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği Verilecek

İŞKUR, engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmaları, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması için hazırlanacak projelere destek verecek.

Konuyla ilgili Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Erzincan İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi; “Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendiişlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır. İŞKUR’un web sayfasında yer alan başvuru rehberlerine göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.

Desteklenecek projeler;

1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik hibe desteği projeleri Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 3 Aralık 2021 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

2 – Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

3 – Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

4 – Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

5 – Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler.

6 – Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler. Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 3 Aralık 2021 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla teslim edebilirler.

Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gereklidir.

Kimler Başvuru Yapabilir: Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler, kamu kurumları, kendi işini kurmak isteyen engelliler ve kendi işini kurmak isteyen eski hükümlüler.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bu yönde hazırlanan ve desteğe değer bulunan engelli projeleri için en fazla 65.000 TL, eski hükümlüler için brüt asgari ücretin 15 katına kadar (53.662,50 TL.) hibe verecektir. İŞKUR’a kayıtlı, girişimcilik belgesi olan, 18 yaşından büyük, eski hükümlü veya en az %40 engelli olma şartlarının arandığı 2022 yılı 1. Dönem hibe programı için, hazırlanacak projeler için müracaatlar başlamış olup, detaylı bilgi Erzincan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden, veya Alo 170 hattından alınabilir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu