ErzincanGenelGüncel

Erzincan Altıncı Bölge Teşviklerinden Yararlanmaya Devam Edecek

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu, “Taleplerimize olumlu karşılık veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Erzincan’ımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Tanoğlu yaptığı açıklamada “31.12.2021 tarihinde süresi dolacak olan Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak olan yatırımlara sağlanan 6. Bölge desteklerinin süresinin 1 yıl uzatılmasının Erzincan’da yeni yatırımlar açısından çok kıymetli olduğunu ifade etti.

29 Aralık 2021 Tarihli ve 31704 Sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan karar ile Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer alan 4 üncü ve 5 inci bölge illerindeki Organize Sanayi Bölgelerinde gerçekleştirilecek bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımlar ile alakalı olan Altıncı Bölge teşvikleri, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile bir yıl daha uzatılarak Erzincan Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmak isteyen yatırımcı ve yeni yatırımlar açısından çok değerli olmuştur.

Erzincan altıncı bölge teşviklerinden yararlanmaya devam etmesi hususunda taleplerimize olumlu karşılık veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerini bizden hiç esirgemeyen son Başbakanımız Binali Yıldırım’a Erzincan Valimiz Mehmet Makas’a ve Erzincan Milletvekillerimiz Süleyman Karaman ile Burhan Çakır’a teşekkür ederim” dedi.

ERZİNCAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ 6.BÖLGE TEŞVİKLERİ

1-Katma Değer Vergisi İstisnası:

Teşvik Belgesi Kapsamında Yurt İçinden Ve Yurt Dışından Temin Edilecek Makine Ve Teçhizat İçin Katma Değer Vergisinin Ödenmemesi Şeklinde Uygulanır.

ÖRNEK:

Alınacak makine ekipmanlar için KDV ödenmeyecek. Örneğin. 1.000.000,00 (KDV dahil) bir makine ekipman alınımında 180.000,00 TL KDV kısmı muaf olacak.

2-Gümrük Vergisi Muafiyeti:

Teşvik Belgesi Kapsamında Yurt Dışından Temin Edilecek Makine Ve Teçhizat İçin Gümrük Vergisinin Ödenmemesi Şeklinde Uygulanır.

ÖRNEK:

Yurt dışından makine alımı yapılırsa gümrük vergisi alınan makinelerin gümrük vergisi ödenmeyecek.

3-Vergi İndirimi:

Gelir Veya Kurumlar Vergisinin, Yatırım İçin Öngörülen Katkı Tutarına Ulaşıncaya Kadar, İndirimli Olarak Uygulanmasıdır.

İşletme bir yatırım yaptığında, yapılan yatırım tutarının %55’i kadar olan tutarı  vergi indirimine tabi tutulacaktır.

ÖRNEK:1.000.000,00TL’lik yatırımın 550.000,00TL’si vergi indirimi olarak uygulanacaktır.

İşletme yatırımı bitirip işe başladıktan sonra 1.000.000,00TL kar etmiş olursa, bunun 200.000,00TL’sini kurumlar vergisi olarak öder. Yatırım teşvik belgesinden doğan 550.000,00TL’den dolayı bu 200.000,00TL’den %90 oranında indirim uygulanır ve vergi 20.000,00TL’ye düşer. Bu indirimlerin toplamı 550.000,00TL olunca da uygulanan vergi indirimi biter .

4-Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği:

Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının bakanlıkça karşılanmasıdır.

10 yıl boyunca destekten faydalanılabilir.

Asgari ücrete tekabül eden kısmı 554,51tl

5-Gelir Vergisi Stopajı Desteği:

Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için belirlenen gelir vergisi stopajının terkin edilmesidir. Sadece 6. Bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için düzenlenen teşvik belgelerinde öngörülür.

10 Yıl Boyunca Destekten Faydalanılabilir.

Asgari Ücrete Tekabül Eden Kısmı 456,13TL

6-Sigorta Primi (İşçi Hissesi) Desteği:

Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işçi hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının bakanlıkça karşılanmasıdır. Sadece 6. Bölgede gerçekleştirilecek bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımlar için düzenlenen teşvik belgelerinde öngörülür.

10 Yıl Boyunca Destekten Faydalanılabilir.

Asgari Ücrete Tekabül Eden Kısmı 500,85TL

7-Faiz Desteği:

Faiz Desteği, Teşvik Belgesi Kapsamında Kullanılan En Az Bir Yıl Vadeli Yatırım Kredileri İçin Sağlanan Bir Finansman Desteği Olup, Teşvik Belgesinde Kayıtlı Sabit Yatırım Tutarının %70’ine Kadar Kullanılan Krediye İlişkin Ödenecek Faizin Veya Kâr Payının Belli Bir Kısmının Bakanlıkça Karşılanmasıdır.

8-Yatırım Yeri Tahsisi:

Teşvik belgesi düzenlenmiş yatırımlar için maliye bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yatırım yeri tahsis edilmesidir.

2021 yılı kısmen bedelsiz arsa satış fiyatımız

20TL/m² fiyat üzerinden %60 indirimli olarak 8TL/m² fiyat ile yapılmaktadır.

Organize Sanayi Bölgelerinde Yer Alan Parsellerin Tamamen Veya Kısmen Bedelsiz Tahsisine Dair Yönetmelik Gereği tahsisi yapılan parsel büyüklüğüne göre istihdam sağlanması gerekmektedir.

Parsel Tahsisi İçin Başvuran Gerçek Veya Tüzel Kişilerin;

-5.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 10,

-5.000 m2’den büyük olup 10.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 20,

-10.000 m2’den büyük olup 20.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 30

-20.000 m2’den büyük parseller için ise en az 50 kişilik istihdam taahhüt etmesi gerekmektedir

9-Katma Değer Vergisi İadesi:

Sabit Yatırım Tutarı 500 Milyon Türk Lirasının Üzerindeki Stratejik Yatırımlar Kapsamında Gerçekleştirilen Bina-İnşaat Harcamaları İçin Tahsil Edilen Kdv’nin İade Edilmesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu