ErzincanGenelGüncelTarım

Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesinin Sebze Ve Meyve Ambarı

Muzaffer Koşan

Doğu Anadolu Bölgesinin sebze ve meyve ambarı konumunda bulunan Erzincan´da sebze ve meyveler toplanıyor.

Erzincan´ın bereketli topraklarında üretilen kavun ve karpuzun toplanmasına başlanıldı. Erzincan´da Mayıs ayında toprakla buluşan karpuz fidelerinin verdiği karpuzlar toplanıyor.
Doğu Anadolu Bölgesinin sebze ambarı konumunda bulunan Erzincan´da ekilen karpuzlar satışa hazır hale geldi. Toplama işleminin Eylül ayı sonuna kadar süreceği belirtilirken, Erzincan´da da yıllık karpuz üretimi ortalama 14 bin 860 ton olarak gerçekleşiyor. Üretici şu anda karpuzu kilogramı 1,5 ile 2 liradan tarladan satışını gerçekleştiriyor. Bir karpuzun ortalama ağırlığı 5-15 kilogram arasında değişiyor. Yetiştirilen karpuzlar, başta Erzincan´daki marketler olmak üzere bölge illerine de satış için gönderiliyor.
Erzincan’da 37 bin 745 dekar alanda 46 bin 916 ton meyve, 31 bin 733 dekar alanda 157 bin 230 ton sebze, 2 bin 910 dekar alanda 14 bin 860 ton karpuz ve bin 713 dekar alanda 4 bin 577 ton kavun üretimi gerçekleştiriliyor.
Erzincan Valisi Mehmet Makas, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin ile birlikte Beşsaray Köyü’nde 200 dönüm alanda üretim yapılan karpuz tarlasını ziyaret ederek üreticilere kolaylıklar diledi. Bol ve bereketli ürün hasat etmeleri temennisinde bulunan Vali Makas, daha sonra Mahmutlu Köyü’nde sebze ve meyve üretimi yapan vatandaşları tarlalarında ziyaret ederek, işlerinde kolaylıklar diledi.

Çiftçi Şeref Oruç: “Üzümlü’de oturuyorum. Erzincan’da tarım ile uğraşıyorum. Erzincan’da burada ki arazi daha müsait olduğu için geniş araziler var. Verimli olduğundan dolayı tercihimiz burası oldu. Burada yaklaşık 200 dönüm gibi bir arazide çeşit olarak ektiğimiz kavun, karpuz, kaypa biber, maydanoz ve patlıcan. Bunların üretimini yapıyorum. Verimlilik olarak bu sene iyi biraz kurak geçti ama su da sıkıntımız olmadığı için fazla bir sıkıntı yaşamadık. / Trabzon’a gönderiyorum. Erzurum’a gönderiyorum. Diyarbakır’dan gelen arkadaşlar var. Onlarda kavun götürüyorlar. Elazığ, Diyarbakır taraflarına. Orada ki üretimler bittiğinden dolayı bizde devam ediyor. / Bu 200 dönüm arazimizde Nisan 20’si gibi işe başladık. O günden bu güne kadar hemen hemen her gün 20 kişi istihdam edebildik burada. Amacımız burada en büyük istihdam alanı tarım olduğu için işsizliğe çok katkı sağlıyor. Yöremizde tarıma çok müsait olduğundan dolayı tarımı burada ne kadar çok geliştirebilirsek daha çok istihdam elde etmiş olabiliriz. Burada satış alanlarımızın biraz daha genişlemesi batıya doğru yönelmemiz gerekiyor. Ama buda üretimin çok olduğu zaman ancak olabilir. Üretimi ne kadar çok yapabilirsek burayı bir Amasya’nın alternatifi veya Antalya’nın alternatifi yapabiliriz” dedi.

Tarım Ve Orman İl Müdürü Murat Şahin: “İlimiz mikroklima iklim olarak sebze ve meyve üretimine gayet uygun bir konumda bulunmakta. Bizde bu amaçla son yıllarda özellikle ilimizde sebze ve meyve üretimini artırmak için projelerde bulunuyoruz. Bu projelerin sonucunda ise ilimizde şuan da 37 bin dönüm alanda meyve, 32 bin dönüm alanda sebze üretimine ulaşmış bulunuyoruz. Bu üretimlerin bir kısmı da özellikle kavun ve karpuz üretiminde bir ivme kazandık. Yaklaşık 3 bin dekar alanda karpuz, bin 500 dekar alanda da kavun üretimi hızla devam etmekte. Burada amacımız bu bölgede sebze deposu olma yolunda ilerlemek ve çevredeki illere, Karadeniz de ki iller olsun, Güneydoğu da ki iller olsun bir çok ile buradan sebze ve meyve üretimi yapan çiftçilerimiz ürünlerini satmakta. Hatta İstanbul’a ve diğer batı illerine ilimizden karpuz ve kavun sevkiatı olmaktadır. Burada ürettiğimiz ürünleri aroması çok ön plana çıktığından Erzincan ürünleri tercih edilmektedir. Bu kapsamda ilimiz yıllık olarak 1 milyar 25 milyon TL bir ekonomik getirisi olmakta bitkisel üretim alanında. Bunu da daha ileri taşımak için arkadaşlarımız ve teknik ekibimiz çalışmakta. Aynı zaman da örtü altı üretiminde de 2017 yılında 90 dekar olan alanımızın 50 dekar alanlar devam ettirmekteyiz. Bunu inşallah daha üst alanlara yükseltmek amacındayız. Burada da üretimde gayet iyi bir sezon geçiriyoruz. Ürünlerde güzel getiri elde etmekte. Yaptığımız projeler kapsamında da inşallah hem açıkta hem örtü altında sebze üretimini ilimizde yüksek seviyelere taşımak istiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu