EkonomiErzincanGenelGüncelTarım

Erzincan Sebze Sektöründe Büyüyor

Muzaffer Koşan

Sebzecilik sektöründe son 10 yıllık süreçte büyük bir çıkış trendi yakalayan Erzincan domatesten bibere, fasulyeden karpuza kadar birçok sebzeyi en kaliteli şekilde üretiyor.

Mikro klima özelliği sayesinde bölgesinin sebze meyve deposu halin gelen Erzincan tarım sektörüne yapılan yatırımlar, çalışkan ve yeni teknolojilere uyum sağlayan üreticileri sayesinde daha da büyük hedeflere kararlı adımlarla ilerliyor. Pazar sıkıntısı çekmeyen üreticiler ürünlerini Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz illerine pazarlıyor. Sebze yetiştiriciliğinin tüm tekniklerini uygulayan ve sektördeki gelişmeleri yakından takip eden Erzincanlı çiftçiler, 37.745 da alanda meyve 31.733 da alanda sebze üretimi yapıyor. Hayata geçirilen projeler ve artan üretim ile birlikte Bitkisel üretimde Erzincan’ın tarımsal hasılası 1.25 milyara yükseldi.

Üretimin aksamaması üreticiye teknik destek vermek ve sorunlarını yerinde tespit etmek için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik ekiplerince gerçekleştirilen rutin kontroller ve çiftçi ziyaretlerine Erzincan Valisi Mehmet Makas’ da katıldı. Vali Makas yaptığı açıklamada ” Bu gün ziyaret ettiğimiz üreticimiz kavun karpuz üretimi yapmakta. İlimizde 2.910 da alanda 14.860 ton karpuz ve 1.713 da alanda 4.577 ton kavun üretimi yapılmakta ve son derece kaliteli olan ürünler çevre illerden yoğun talep görmektedir. Çiftçilerimiz ürettikleri ürünlerin kalitesine güveniyor. Ulusal pazarlarda ürünlerine gösterilen ilgiden son derece memnunlar ve ihracatçı firmaları bekliyorlar.” Dedi.

Konuyla ilgili konuşan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin ise artan pazar talebine paralel şekilde üretim kapasitelerini de arttırarak tüketiciye sağlıklı ve kaliteli sebze meyveyi sağlamakta herhangi bir sıkıntı duyulmadığını belirtti. Şahin ” Bu kapsamda bakanlığımızın sağladığı destekler ve yapılan projelerle de her zaman üreticilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. İlimizde hızla artan sera varlığımız son yaptığımız projeyle eklenen 100 dekarlık alan ile 500 dekarı aştı ve yapacağımız projeler sayesinde 2023 yılına kadar sera alanımızın 1000 da a çıkmasını sağlayacağız. Tüm bu çalışmalarımız ile kısa vadede bölgenin, orta vadede büyük şehirlerin pazarlarında daha da büyümek istiyoruz. Uzun vadede ise Kafkas ülkeleri ile Ortadoğu pazarlarına girmek hedeflerimiz arasındadır. Erzincanlı çiftçilerimiz ile birlikte el ele vererek bunu başaracağımıza inanıyorum. ” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu