EkonomiErzincanGenelGüncel

Erzincan Sebze ve Meyve Üretiminde Bölgede Öne Çıkıyor

Muzaffer Koşan

Doğu Anadolu Bölgesinin sebze ve meyve ambarı konumunda bulunan Erzincan’da sebze ve meyveler toplanıyor.

Erzincan’ın bereketli topraklarında üretilen kavun ve karpuzun toplanmasına başlanıldı. Erzincan’da Mayıs ayında toprakla buluşan karpuz fidelerinin verdiği karpuzlar toplanıyor.

Doğu Anadolu Bölgesinin sebze ambarı konumunda bulunan Erzincan’da ekilen karpuzlar satışa hazır hale geldi. Toplama işleminin Eylül ayı sonuna kadar süreceği belirtilirken, Erzincan’da da yıllık karpuz üretimi ortalama 14 bin 860 ton olarak gerçekleşiyor. Üretici şu anda karpuzu kilogramı 1,5 ile 2 liradan tarladan satışını gerçekleştiriyor. Bir karpuzun ortalama ağırlığı 5-15 kilogram arasında değişiyor. Yetiştirilen karpuzlar, başta Erzincan’daki marketler olmak üzere bölge illerine de satış için gönderiliyor.

Erzincan’da 37 bin 745 dekar alanda 46 bin 916 ton meyve, 31 bin 733 dekar alanda 157 bin 230 ton sebze, 2 bin 910 dekar alanda 14 bin 860 ton karpuz ve bin 713 dekar alanda 4 bin 577 ton kavun üretimi gerçekleştiriliyor.

Erzincan Valisi Mehmet Makas, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin ile birlikte Beşsaray Köyü’nde 200 dönüm alanda üretim yapılan karpuz tarlasını ziyaret ederek üreticilere kolaylıklar diledi. Bol ve bereketli ürün hasat etmeleri temennisinde bulunan Vali Makas, daha sonra Mahmutlu Köyü’nde sebze ve meyve üretimi yapan vatandaşları tarlalarında ziyaret ederek, işlerinde kolaylıklar diledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu