ErzincanGenelGüncel

Erzincan’da Kurban Satılan Özel Ahırlar Denetleniyor

Orhan Gezeroğlu

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri kurbanlık satışı yapılan kurban pazarları dışında ki özel ahırları da tek tek denetliyor.

Kurban Bayramı öncesi Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri denetimleri sıkı tutuyor. Kurbanlık satılan özel ahırlarda ki hayvanları tek tek kontrol eden ekipleri vatandaşların gönül rahatlığı ile kurbanlarını alıp kesebileceklerini ifade ettiler.

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRÜ MURAT ŞAHİN

“Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle il müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ekiplerince kurbanlık üreten çiftliklerimiz sıkı bir kontrolle denetlenmekte. Daha önceden bu üreticilerimizin bu hayvanlarının gerekli aşıları müdürlüğümüzce yapılmış bulunmakta ve kurbana hazır şekilde sisteme işlenmiş bulunmaktadır. Bizim TÜRKVET sistemimize hepsi kayıtlı olup bunların kimlikleri il müdürlüğümüzce çıkarılmaktadır. Bizim burada vatandaşlara önereceğimiz hususlar şöyle. Öncelikle hayvanın gözlerinin canlı olmasına, ağzından salya akmamasına, kulaklarının dik ve boynuzlarının kırık olmamasına, vatandaşlarımızın kurban da dikkat etmelerini istiyoruz. Tabii biz gerekli kontrolleri sürekli sahada yapmakta arkadaşlarımız. Yılda iki sefer şap aşılaması ve bir sefer de çiçek aşılaması olmak üzere en az üç kere hayvanlarımız hastalıklara karşı aşılanmakta. Bugün de burada modern bir çiftliğimizde kurbanlıkları personelimiz denetlemekte. Biz her şeyin hazır olduğunu halkımıza söyleyebiliriz. Kurban sayılarımızda da her hangi bir eksiklik yoktur. Yeterince kurbanımız mevcuttur. Bu hususta hiç kimsenin telaşlanmamasını ve sağlıklı bir şekilde kurban pazarlarını dolanarak, kurban pazarlarında da kontrol edilmiş olduklarını bilerek hayvanlarını gönül ferahlığı ile satın almalarını söylemekteyiz”

ÇİFTLİK SORUMLUSU DOĞAN CANBABA

“Burası Mehmet Ali Bey Palangası. Modern bir çiftliğimiz var. Şuan 110 tane kurbanlığımız var. Her yıl olduğu gibi. Tarım İl Müdürümüz Murat Şahin ve personeli geldiler. Gerekli denetimler yapılıyor. Her yıl zaten şap çiçek aşılarımızı yaptırdık. İnsanlar rahatlıkla gelip kurbanlarını alabilirler” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu