ErzincanGenelGüncel

Erzincan’da Yaban Hayatı Unutulmadı

Muzaffer Koşan

Doğa Koruma Milli Parklar Erzincan Şube Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Can Erzincan Avcılar Derneği üyeleri yaban hayatına destek oldu.

Erzincan ve çevresinde etkili olan kar yağışı sonrası yaban hayvanlarının doğada yem bulmasında zorluk çekmemesi için doğaya yem bırakıldı. Doğa Koruma Milli Parklar Erzincan Şube Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Can Erzincan Avcılar kulübü üyeleri tarafından düzenlenen program ile yaban hayatına destek olmak amacıyla doğaya yem bırakıldı. Buğday, yeşillik ve kuru mama bırakan ekipler yaban hayatının sürdürülebilmesi için böyle bir çalışma yaptıklarını ifade ettiler.

Erzincan Mecidiye mevkiinde bin 600 rakımlı alanda yaban hayatına destek olan Can Erzincan Avcılık kulübü üyeleri avcılık sadece öldürmek değil. Yaban hayatının sürdürülebilmesi için avcılar olarak devamlı yemleme çalışması yapıyoruz dediler. Doğa Koruma Milli Parklar Erzincan Şube Müdürlüğü ekipleri de bizim asli görevlerimizden biri yaban hayatının doğada desteklenmesi. Bu tarz etkinlikler ile bu görevimizi yerine getiriyoruz dediler.

Can Erzincan Avcılık Kulübü Başkanı Yücel Bingöl: “Avcılık bizim Türklerin geninde var. Türkler sürdürülebilir bir avcılık yapmışlardır. Yani bir hayvan avlanıldığı zaman sürüyü devam ettirecek bireyleri bırakmaya çalışıyoruz. Avcılık toplumumuz da şöyle biliniyor. Avcının işi öldürmek. Fakat böyle bir gerçek yok. biz ayda 2 kez doğa şartları zorlaştığında yemleme yapıyoruz. Yemleme içerisinde Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlileri bize çok destek oluyor. Erzincan valiliğimizin ve esnafımızın da çok büyük destekleri var. Bin 600 rakımlarda geldik. Yemleme yapıyoruz. Kuru mama, buğday ve sebze. Sürdürülebilir avcılığın devamı için elimizden geleni yapıyoruz. Can Erzincan avcılar kulübü olarak. Yemlemenin yanı sıra doğa gezilerimizde hayvanların su içebilmesi için kurumuş su kaynaklarını gözleri canlandırmaya çalışıyoruz. Avcılık sırf öldürmek değil. Zaten bizim yaşan tarzımız avcılık doğayı sevmek. Hayvan olmazsa bizde olmayız” dedi.

Doğa Koruma Ve Milli Parklar Erzincan Şube Müdürü Kadir Kahraman: “Doğa koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü olarak bizim asli görevlerimizden biri yaban hayatının doğa da desteklenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Bu minvalde özellikle ilimizde kış şartları ağır geçtiğinde yaban hayvanları için buğday, Pazar artığı, bayat ekmek, sakatat artığı ve kuru mama gibi yaban hayvanları için gıda öneminde olan bu besinleri dağıtıyoruz. Bu faaliyeti yaparken gerek diğer kamu kuruluşlarıyla, gerek STK’larla ve avcı kulüpleri ile işbirliği yapıyoruz. Bugün aramızda İl Emniyet Müdürlüğünden, İl Jandarma Komutanlığından, esnaf ve avcı arkadaşlarımız var. Valiliğimizin koordinasyonunda bu faaliyetleri yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu bizim için elzem bir görev. Bu hayvanlar hepimizin. Gelecek nesillere aktarmak için çalışacağız. Bize destek veren Can Erzincan Avcılcık Derneğine ve başkanına Yücel Bingöl’e teşekkür ediyorum. Tüm duyarlı vatandaşlarımızdan da sokak hayvanları için soğuk kış günlerinden su ve besin dağıtımı yapmalarını istiyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu