ErzincanGenelGüncel

FETÖ Terör Örgütünden, TMSF’ye Devredilen Şirketler Yüzde 65 Oranında Büyüdü

Muzaffer Koşan

İl Özel İdaresine ait Er İdare AŞ. tarafından alınan Girlevik-Çemişgezek-Bayburt Hidroelektrik Santralleri’nin Devir Teslim Sözleşme Töreni gerçekleştirildi.

Erzincan’da TMSF’ye ait Erciyes Anadolu Holding’e ait Girlevik-Çemişgezek-Bayburt Hidroelektrik Santralleri’nin devir teslim sözleşme töreninde konuşan Türkiye’nin 27’nci ve son Başbakanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası FETÖ aidiyeti tespit edilen bir kısım şahıslara ait varlıkların TMSF kayyumuna verilmesi sonrası bu şirketlerin yüzde 65 oranında büyüdüğünü ve daha öncede bu şirketlerden FETÖ terör örgütüne aktarılan yardımların artık bugün devletin, çocuklarımızın milletimizin ihtiyaçlarında kullanılmaktadır dedi.

Düzenlenen törene Türkiye’nin 27’nci ve son Başbakanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Binali Yıldırım, Vali Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilgili paydaşlar katıldı.

 

TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU (TMSF) BAŞKANI MUHİDDİN GÜLAL:

“15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra FETÖ aidiyetiyle tespit edilen bir kısım şahıslara ait varlıkların TMSF kayyumuna verilmesine karar verildi. Tabi 15 Temmuzdan sonra TMSF’de bir eksen kayması yaşandı. Bugün 38 vilayetimizde 797 şirketimiz var. 40 bin 403 çalışanımız var. Aktif olarak 70 Milyar TL’nin üzerine çıktı bizde ki yatırım büyüklüğü. Öz kaynak olarak yaklaşık 30 Milyar TL’ye yaklaştık. Biz devraldığımız andan itibaren dedik ki bu şirketlerde irtifa kaybı olmayacak. Bu şirketler bir milli servet ve bize milletimizin emanetidir. Bu anlayışla basiretli tüccar felsefesi içerisinde biz bu şirketlere 15 Temmuz’dan bu tarafa vasiyet ediyoruz. Bugün itibariyle bu şirketler ortalama yüzde 65 seviyesinde büyüdüler. Biz artık çok farklı hikâyeler çok farklı haberler vermeye başladık. Sadece iki tanesini çok kısa zatı halinizle paylaşmak isterim. Geçen sene TMSF kayyumunda yönetilen Koza Altın, geçen hafta açıklanan kurumlar vergisi sıralamasında ilk 100 sırlamasında 13’üncü sırada yer aldı.

Toplamda ödediği verdi 521 Milyon TL’dir. Devraldığımızda 13 lira olan hisse değeri şuanda 127 lira. Dolayısıyla daha önce ki eski sahipleri döneminde hiç duymadığımız haberlerle karşılamayla başladık. Bugün devir teslim törenimizin bir parçası olan Erciyes Anadolu Holding, tüm pandemi süreçlerine rağmen 2020 senesini %20 büyümeyle kapattı. Bu başarıdan sonra biz özellikle eğitimden kültüre sağlıktan spora birçok sosyal sorumluluk projesine destek vermeye başladık.  2020 yılında biraz evvel bahsettiğim sosyal sorumluluk projelerine aktardığımız maddi kaynak 110 Milyon TL’nin üzerindedir. Şöyle ki Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde gerçekleştirdiğimiz biz bize yeteriz kampanyasına 20 Milyon TL nakdi katkı sağladık. Yine Milli Eğitim Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu tablet kampanyasına 20 Milyon TL nakdi katkı sağladık. Yine en son Türk Polisini Güçlendirme Vakfı’na 20 Milyon TL nakdi katkı sağlamak suretiyle İstanbul Emniyetimizin araç ihtiyacının giderilmesine destek olduk. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere bu yapı dünden daha kuvvetlidir. Dün terörün finansmanında kullanılan bu yapı bugün devletimizin çocuklarımızın milletimizin ihtiyaçlarında kullanılmaktadır.

En son Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İstanbul’da 6 okul yapımına başladık. İnşallah önümüzde ki dönemde bu sayıyı 10’a çıkaracağız. Toplamda 200 milyonluk bir yatırımla 2020-2021 eğitim yılı başında bunu bakanlığımıza devredeceğiz. Bugün çok özel bir sebepten buradayız. İnşallah önümüzde ki dönemde Girlevik, Bayburt ve Çemişgezek HES’lerimizi Sayın Valimizin önderliğinde Erzincan Valiliğine tahsis edeceğiz”

BİNALİ YILDIRIM:

“Kafamdan bir film şeridi gibi geçti. Bu terör örgütü FETÖ sadece demokrasimizi yok etmeyi, Cumhurbaşkanımızı, Başbakanı öldürmeyi ve kirli emelleri adına ülkeyi bir kaosa sürüklemeyi hedeflemediler. Aynı zamanda da gayri meşru yollarla elde ettikleri kaynaklarla ülkemizi de bir badireye sürüklemek istediler. 15 Temmuz kalkışmasını defettikten sonra bir baktık ki her alanda devletin imkânlarını kabiliyetlerini bir şekilde elde etmişler. Üretim alanında hizmet alanında eğitim alanında aklınıza gelen bütün sektörlerde maalesef böyleydi durum. Bine yakın şirket bunlarla bağlantılı ve bu örgüte sürekli kaynak aktaran muazzam bir parasal büyüklükten bahsediyoruz. Bunların bir şekilde alınması ve bu ülkenin kaynağının bu milletin dişiyle tırnağıyla derleyip toparladığı bu imkânların heder olmaması gerekiyor. İlk günlerde mahkemeler gayret ediyor kararlar veriyor. Kararlar birbirinden çok farklı. Bir dağınıklık bir karışıklık söz konusu. Kayyumlar atanıyor kayyumlarla ilgili yetki çerçevesi belli değil. Onların imkânları alacakları, kamu vicdanını rahatsız eden bir uygulamayla karşı karşıya kaldık. O zaman Sayın Cumhurbaşkanımızla değerlendirerek dedik ki bu iş böyle yürümez. Bunu tek elden yönetmek lazım. Onun için bunun için en uygun TMSF. Geçmişte bu Uzanlar hadisesinde ki tecrübemize dayanarak o modeli hayata geçirdik. Bütün varlıkları TMSF’ye geçirdik. Yönetimiyle ve mali sorumluğuyla. Ondan sonra işler daha düzene girdi. Bugün ortaya çıkan rakamları görünce bu kararın ne kadar isabetli olduğunu gördük”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu