ErzincanGenelGüncelSağlık

Gece Gündüz Demeden, Her Yerde Korona Virüs Salgınına Karşı Savaşıyorlar

Muzaffer Koşan

Kovid-19 salgınıyla mücadelede en önemli rolü, sağlık emekçileri üstleniyor. Bu çalışmaların en büyük halkalardan birini ise filyasyon ekipleri oluşturuyor. Onlar, gece gündüz demeden, her yerde korona virüs salgınına karşı savaşıyor.

Filyasyon ekipleri, aynı zamanda tespit edilen hastaların temas kurdukları kişileri de belirleyip yakın takibe alıyor. TRT Haber Ekipleri Erzincan’da filyasyon ekiplerinin bir günlük çalışmasını görüntüledi.

Erzincan’da yeni tip korona virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında 110 sağlık çalışanından oluşan 55 filyasyon ekibi, virüsü taşıyanların temas ettiği kişileri tespit etmek için 24 saat sahada görev yapıyor.

Sağlık Bakanlığı koordinesinde Sağlık Müdürlüklerince oluşturulan filyasyon ekipleri Türkiye’nin pandemiyle mücadelesine sahada yürüttükleri özverili çalışmalarla büyük katkı sağlıyor.

Bu kapsamda Erzincan’da görev yapan 55 ekip 7 gün 24 saat esasıyla virüsü taşıyanlarla teması olan kişilere ulaşarak yeni tanı süreçlerini başlatıyor. Korona virüs ile mücadelenin en önemli boyutu olan risk altındaki kişilerin takibini yapan ekipler, gelen çağrılar üzerine ev ve iş yerlerini de ziyaret ediyor, risk altındaki vatandaşların korona virüs belirtisi taşıyıp taşıyamadığına bakıyor, genel sağlık durumlarını kayıt altına alıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü Doç. Dr. Erkan Hirik, ekiplerin çalışma şekli ve takip sistemi ve yaşanan sorunları anlattı. İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Erkan Hirik, bütün, ülke genelinde olduğu gibi Erzincan’da da korona virüsle mücadele çalışmalarının etkin ve kararlı şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Gün içerisinde müdürlüklerine gelen çağrılara yanıt veren ekiplerin, hastalar ile onların temas ettikleri kişilerin takiplerinde ve ev izolasyonlarının sağlanmasında, ihtiyaçlarının giderilmesinde Valilik öncülüğünde çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Hirik, virüs bulaşanların tespiti için de olağanüstü çalışmanın devam ettiğini ifade etti. Hirik, ayrıca vatandaşlardan bazılarının filyasyon sürecinde temaslı oldukları kişiler ile ilgili bazı sebeplerden dolayı doğru bilgi vermediklerini bununda filyasyon sürecini etkilediğini belirtti.

Hemşire Gülsüm Orhan: “Sabah geliyoruz. Fitas diye bir sistem kullanıyoruz. Oraya düşen pozitif hastaları tespit ediyoruz. Sonra telefon ile hastaların adres bilgilerini kontrol ediyoruz. Doğru mu diye. Hastaya gidiyoruz filyasyonunu yapmak için hastanın evine gidiyoruz. Gerekli bilgileri veriyoruz. İlacı nasıl kullanacağını anlatıyoruz hastaya. Son 7 gün içerisinde maskesiz kapalı ortamda 15 dakikadan fazla kimlerle temas ettiyse onların isimlerini öğreniyoruz. Onları da karantinaya alıyoruz. Hastaya karantina şartlarını anlatıyoruz. Nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatıyoruz. Günlük bir hastada bu şekilde filyasyonlarını yapıyoruz. Biz insanlardan, uğraşıyoruz, emek veriyoruz. Onların bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Çünkü bu hastalığı hep beraber yeneceğiz. Eğer onlarda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarsa hiçbir virüs bizden kuvvetli değildir. Hep beraber başarılı olabiliriz. Bu sürecide başarı ile atlatabiliriz. / Bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Burada pozitiflerle temas ediyoruz. Eve gidiş geliş saatleri belli olmuyor. Bunun yanında bizde tedirgin oluyoruz. Çocuklarımıza virüs götürür müyüz diye. Onlarda hasta olur mu diye. Benim evimde kayınvaliden var. 80 yaşında acaba ona bir zarar verir miyim diye sürekli bizde evde tedbirli oluyoruz. Aramızda ki mesafeyi ne kadar koruyabilirsek korumaya çalışıyoruz” dedi.

Doktor Ertürk Yıldız: “Hastaları pozitif listesi düştükten sonra adres teyidi için aramamız gerekiyor. Bazen aradığımızda adresi teyit ettikleri halde o adreste bulunmuyorlar. Başka yerde oldukları görülüyor. İlacı götürdüğümüz zaman ilacı almasak ne olur şeklinde yaklaşanlar oluyor. Veya temaslı listesi görüldüğü halde eve gidiyoruz onlarca kişi olanda oldu. 4-5 kişi olanda oldu. Fakat listeye temaslıların isimlerini vermek istemiyorlar. Saklıyorlar. Bazen kocam uzak yol şoförü bir aydan beri burada değil diyorlar. Eşimle iki aydan beri ayrı yaşıyoruz. Şeklinde enformasyon verenler oluyor. Bu gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Fakat bunların yanında da yaklaşımımızdan dolayı Halk Sağlığına çiçekler veya teşekkürlerini gönderen hastalarımızda oldu. İyileştikten sonra gelip ziyaret edenlerde oldu. Böyle şeyler motive ediyor” dedi.

Erzincan İl Sağlık Müdür Doç. Dr. Erkan Hirik:  “Öncelikle pandeminin başından beri sağlık çalışanlarımızın başrolde oynadığı bir çok kahramanlık hikayesi gördük. Bugün sizlerde tanıklık ettiniz. Filyasyon da çalışan arkadaşlarımızın da kendilerince bir kahramanlık hikayeleri var. 7 aydan beri aralıksız sahada canla başla mücadele veriliyor. Pandemi ile ilgili halkımızın sağlığını korumak adına ilimizde şuan da 55 tane filyasyon ekibi bunlardan 39 tanesi doktorlu bir şekilde 24 saat sahada filyasyon mücadelesi veriyoruz. Filyasyon demek. Virüsün kaynağını bulmak. Tespit etmek ve temaslı izolasyonunu sağlamak. Temaslı tespitini yapmak. Bu arkadaşlar canla başla mücadele de aralıksız bir şekilde mücadele veriyorlar. Halkımızdan istediğimiz tedbirlere uymaları. Çünkü virüsün tedavisinin en etkili yolu korunma. Antiviral tedavilerde en önemlisi virüsten korunmaktır. Korunmanın da ana unsuru tedbirlerdir. Maske, mesafe ve hijyen konusunda taviz vermeden bunu aralıksız bir şekilde halkımızın uygulamasını istiyoruz. / Filyasyon ekiplerimizin saha da yaşadığı bazı zorluklar var. Bu konulara da halkımızın dikkatini çekmek istiyorum. Bizim için temaslı tespit süresi ve temaslı tespit etmek gerçekten filyasyonun ana başarısı için çok önemli bir unsur. Gerçekten de gerçek filyasyonun başarısını etkilediği için halkımızdan pozitif hastalarımızın temaslarının bizlere güvenilir bir şekilde beyanlarını vermeleri gerekiyor. Son 5 gün içerisinde her pozitif vakanın temas ettiği, 15 dakikadan uzun maskesiz ve kapalı ortamda temas ettiği her kişiyi biz temaslı olarak değerlendirip izolasyona alıp bununla ilgili tedbirler uyguluyoruz. Ama saha da görüyoruz ki insanlar bunu temaslı tespitinde çeşitli sebeplerle bize güvenilir beyanda bulunmama noktasında tespitlerimiz var. Mesela aynı evde yaşayan birden fazla kişinin birbirleri ile temas etmediğini beyanı gibi. Bunlar bizim işimizi zorlaştırıyor. Pandemi ile mücadelede mücadeleyi zorlaştırıyor. Halkımızdan bizim filyasyon ekiplerimize yardımcı olmalarını ve doğru beyanlarla birlikte temaslı tespiti yapmaları noktasında uyarmak istiyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu