ErzincanGenelGüncel

Hayvancılığı Geliştirmek İçin Bir Hamle Daha

Muzaffer Koşan

Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan’da hayvancılığın desteklenmesi kapsamında Erzincan Valiliği ile Ziraat Bankası arasında “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi İş Birliği Protokolü imzalanacağını duyurdular. Daha önceden koyunculuk yapan ve ahırı olanların müracaat edebileceği proje hakkında bilgi veren Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi hakkında açıklamalarda bulunarak Erzincanlı çiftçilere müjde verdiler. Erzincan Milletvekilleri yaptıkları açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığımızca önümüzdeki günler içinde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve küçükbaş hayvan varlığının artırılması amacıyla Erzincan Valiliği ile Ziraat Bankası arasında “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi İş Birliği Protokolü imzalanacak.

Erzincan ili ve ilçelerinde Akkaraman ve yöreye uygun koyun ırkı varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin büyütülmesi amacıyla Erzincan Valiliği Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ziraat Bankası protokol yapacaklar. Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, Erzincan ve ilçelerinde halen koyun yetiştiriciliği yapan, asgari 100 baş koyun için ağıl kapasitesi ve bakım şartları uygun üreticiler ile bu üreticilerin damızlık koyun alabileceği işletmeler belirlenecek.

Proje kapsamında doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması; dişi hayvanların ise sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedefleniyor. Ziraat Bankası, projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla kredi kullandıracak.  Bu kapsamda, damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandıracak. Her üretici 150 bin liraya kadar kredi kullanabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan sübvansiyonlarla,  üreticilerin 100 bin liraya kadar olan kredilerinin faizi sıfıra kadar düşebilecek.

Söz konusu projeyle akkaraman ve yöreye uygun anaç koyunlardan oluşan 100 bin başlık bir sürüye ulaşılması ve çevrede yeni oluşturulacak sürüler için gerekli damızlık hayvan ihtiyacının buradan karşılanması hedefleniyor. Valilik koordinesinde Ziraat Bankası ile yapılacak protokolle projenin uygulamasıyla bir yıl içerisinde 100 bin koyuna ulaşmayı planladıklarını anlattı. Koyunculuğu geliştirmek amacıyla başlatılan proje kapsamında 5 yılda 500 bin koyunu yetiştiricilerle buluşturmayı hedefliyoruz. Projenin sonucunda tedarik, pazar ve finansman sorunu kalkacak, üretici kazanacak. Tüm bu projede emeği geçen başta son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’a ve yetkililerine, Erzincan Valimiz Mehmet Makas’a, İl Tarım Orman Müdürümüz Murat Şahin ve ekibine, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu