ErzincanGenelGüncelTarım

Hayvancılık DAP Yatırımları İle Büyüyor

Muzaffer Koşan

Doğu Anadolu (DAP), Güneydoğu Anadolu (GAP), Konya Ovası (KOP) ve Doğu Karadeniz (DOKAP) projeleri kapsamında ahır ve ağıl yapımına % 50 devlet desteği verilen işletme destekleri ile Erzincan’da hayvancılık sektörü gelişmeye devam ediyor.

Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması amaçlanan projeler ile mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi sağlanıyor. Üreticilerin entansif hayvancılığın olmazsa olmazı modern ahır ve ağıllarda üretim yapmaları sağlanarak daha az iş gücü, daha az girdi ile kaliteli ürün alınması amaçlanıyor.

DAP İdaresi tarafından hayvancılık sektörüne verilen hibe destekleri ile Erzincan hayvancılık sektöründe de yatırımlar sürüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, son yıllarda yapılan yatırımlarla Erzincan’da modern işletmelerinin sayısının giderek arttığını söyledi.

İl Müdürü Murat Şahin açıklamasında, “Erzincan’da DAP Projesi kapsamında sağlanan hibelerle 21 büyükbaş ve 1 küçükbaş projesi tamamlandı. Hayata geçirilen bu 22 projeye 2.516.108 TL hibe desteği verildi” dedi.

İl Müdürü Murat Şahin açıklamasını şöyle sürdürdü : “2019 yılında ahır ve ağıl yapımı için 13 yetiştiricimiz başvuruda bulundu. Bize intikal eden 13 projemiz Bakanlığımız tarafından onaylandı ve 2 yetiştiricimiz projelerini tamamladı. Son yıllarda DAP Projesi kapsamında hayata geçirilen bu projeler ilimizde hayvancılık sektörünün gelişmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Günümüz şartlarına uygun bu modern projeler hayvancılık sektöründe kalite ve verimin artmasını sağlarken, modern hayvancılık ilkelerinin ilimizde yerleşmesini sağlıyor. Yapılan projeler diğer yetiştiricilerimizi de etkilerken, kendi imkanları ile ahır ya da ağıl yapan yetiştiricilerimiz de bu projeleri örnek alıyor. Önümüzdeki yıllarda bu projelerin artarak devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu