ErzincanGenelGüncel

Hem Uçtu Hemde Kayak Yaptılar

Muzaffer Koşan

Erzincan Ergan Dağı Kayak merkezinde kayak sporunun yanında çeşitli doğa sporu da sporcular tarafından yapılmaya devam ediyor. Türkiye ve dünya da birçok ülkede wingsuit atlayışları yapan Base jump ve wingsuit sporcusu Cengiz Koçak, Ergan Dağı Kayak Merkezinde gerçekleştirdiği wingsuit atlayışı nefesleri kesti.

Base jump (serbest düşüş) ve wingsuit (yarasa adam uçuşu) sporcusu Cengiz Koçak ve Yamaç paraşütü sporcusu Ferdi Toy’ın Erzincan’daki Ergan Dağı Kayak Merkezinde ki atlayışlarına ayrıca speedride (yamaç paraşütü ile kayak) da yaptılar. Gece yamaç paraşütü ile kayak yapan sporcular bu etkinliği gündüzde gerçekleştirdi. Sporcular kimi zaman paraşüt ile havada süzülürken kimi zaman da pistte kayak yaptılar.

Şehir merkezine yaklaşık 12 kilometre mesafedeki kayak merkezi, yerli ve yabancı kayak tutkunlarının yanı sıra extrem sporcularına da ev sahipliği yapmaya başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü girişimiyle kayak merkezine gelen Base jump (serbest düşüş) ve wingsuit (yarasa adam uçuşu) sporcusu Cengiz Koçak ve Yamaç paraşütü sporcusu Ferdi Toy, tarafından yapılan atlayışlar nefesleri kesti.

Telesiyej sistemiyle merkezin en zirve noktasına çıkan ve buradan yamaç paraşütüyle havalandıktan sonra yaklaşık 500 metre yükseklikten kendini boşluğa bırakan Koçak, pist üzerinden yarasa uçuş gerçekleştirdi. Yaklaşık 210 kilometre hızla yapılan ve aksiyon kameralarıyla kayıt altına alınan uçuşlar, izleyenlere adrenalin dolu dakikalar yaşattı.

Cengiz Koçak: “Burada 10 gündür biz aralıksız uçtuk ve kaydık. Bu uçuşlar arasından bir wingsuit ile atlayış yaptık ve Ergan Dağı Kayak merkezinde bir bayrak var. O bayrağın yanından yaklaşık orta seviyesinden bir yerden Bayrağı Selamlama diye adlandırdık. Yanından geçtik. Açtık paraşütümüzü indik. Bu bir kayak merkezinde Türkiye’de ilk defa yapıldı. Bunu daha da geliştireceğiz ileride. İleride çok ciddi projelerimiz var. Sonra speedride, gerçek speedride da başka yerde yapılıyor mu bilmiyoruz ama burada kayak ile gerçek speedride yaptık. Aynı zaman da bunu gece de yaptık. Bunun gece olması zaten ilkti. Sonra Ferdi solo yani tek kişilik bir paraşütle başka iki kişiyi önüne alarak burada birkaç uçuş yaptı. Bu uçuşlarda yamaç paraşütü performansı ve olabilecekler konusunda ciddi ilhamlar aldık. Ergan bize bunu sundu. Bir de bugün sabah itibariyle buraya yaklaşık 500 metre irtifa ile gelmiştik. Orada ben Ferdi’nin yolcusuydum ve yamaç paraşütünden ayağa kalkıp aşağı atladım. Bunlar oldu. Defalarca kaydık ve bu pistin doğal yapısı, aynı zaman da şehri görüyor olması, irtifası gereği, karın niteliği ve pistlerin genişliğinden dolayı önümüzde ki yıl beklide dünyada ilk defa yapılacak bir yarışmaya karar verdik. O yarışmayı da yakın zaman da açıklayacağız. Dünyadan buraya sporcuların gelmesi ve o yarışmanın da olması içinde hazırlıklara yazın başlayacağız. Çok güzel olacağına inanıyorum”  dedi.

Ferdi Toy: “Diğer kayak yapanlardan farklı şeyler yaptık. Zirveden aşağı inene kadar etrafımızda ki bütün kayalara, bütün geçişlere her yere dikkatlice bakarak kafamızda bir oyun planı hazırlamaya başladık. Farklı extrem sporlar için. Yani bir kayak merkezinde sadece kayağın yapılmayacağını burada aslında anlatmak istedik. Dünyanın çeşitli yerlerinden birçok sporcu arkadaşlarımızı buraya davet edip Ergan dağında buranın coğrafi konumundan dolayı müsait olmasından ötürü burada çok farklı extrem sporları bir araya getirip, insanların sadece kayak yapmaya gelmeyip burada farklı sporlarda yapabileceğini göstermeyi amaçladık. Oldukça verimli geçti bu 10 gün. Türkiye’de ilk defa yapılan uçuşlar atlayışlar yaptık. Örneğin bir tanesi small size dediğimiz aslında 65-70 kilogramlık bir kişinin uçabileceği paraşüt ile Cengiz ile birlikte yaklaşık 160 kilo ile uçtuk. Buda aslında hızımızı üçe katladı. Kayak ile kalkış yaptık ve pisti komple keskin dönüşlerle, tabiri caizse kese kese geldik. Çok keyifli idi ve onun dışında serbest atlayışlar olsun, paraşüt ile kayak olsun, geceleri paraşütle kayarak uçuşlar olsun birçok şey yaptık. Çok daha büyük projeler bizi bekliyor. Ergan Dağı dünyaya duyurulacak yakında” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu