ErzincanGenelGüncel

JAK Timlerinden Kurtarma Tatbikatı

Muzaffer Koşan

Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri için kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Kayak sezonu öncesi JAK timleri, senaryo gereği, Ergan Dağı Kayak Merkezinde, telesiyej de mahsur kalan vatandaşı kurtardı.

Erzincan İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri Erzincan Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezinde sezon öncesi tatbikat yaptı.

Kış sezonunda yaklaşık 50 binin üzerinde yerli ve yabancı turisti misafir eden kayak merkezinde kayarken zaman zaman pistlerden çıkıp, kaybolan ve telesiyejlerde mahsur kalanların imdadına kayak merkezinde hazır bekletilen Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri koşuyor.

Merkezin birinci etap pist bölgesinde bu tür olaylara müdahale için konuşlu olan İl Jandarma Komutanlığına bağlı JAK timleri, hem kayaklı hem de kar üstü araçlı devriyelerle pistlerde 24 saat esasına dayalı görev yapıyor.

Kaybolma, yaralanma ve mahsur kalma olayları başta olmak üzere, birçok olaya anında müdahale eden JAK timleri, bölgeye kayak yapmaya, gezmeye veya eğlenmeye gelen turistler ile vatandaşlara da huzur ve güven sağlıyor.

Kayak yaparken pist dışına çıkarak, kaybolan kişilerle ilgili ihbarı aldıktan sonra da en geç 10 dakikada bu kişilere ulaşabilecek donanımdaki JAK timleri, 4 kar motoru, bir paletli kar aracı (UTV) ve bir arama kurtarma köpeği ile 24 saat esasına göre hazır durumda.

Kayak merkezinde 6 askeri personeli ile olaylara anında müdahale eden timler kayak sezonu başlamadan önce kurtarma tatbikatı yaparak göreve hazır bekliyorlar.

Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Halil Altıntaş: “Güzel bir çalışma oldu. Elinize sağlık. Vatandaş jandarmaya teşekkür ediyor. Elinize emeğinize sağlık. İnsan hayatı her şeyden önemli. Jandarma olarak bize emanet edilen canları her yerde ne pahasına olursa olsun kurtarmak için gerekli donanıma, gerekli techizata sahibiz. Gerekli eğitime de sahibiz. Normal zaman da güç duruma düşmeden önce bu tatbikatı ne kadar iyi yaparsak normal zamanda da hizmetimizi kolaylaştırmış oluruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu