ErzincanGenelGüncel

Jeotermal Kaplıcalar Bir Çok Hastalığa İyi Geliyor

Muzaffer Koşan

Jeotermal kaplıcalar normalleşme sürecinde hizmetine devam ediyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapanan jeotermal kaplıcalar, normalleşme süreciyle birlikte 1 Temmuz tarihi itibari ile yeniden faaliyete girdi.

Sabah 09.00 akşam 22.00 saatlerinde açık olan ve haftanın 7 günü faaliyet gösteren jeotermal kaplıcalar, sosyal mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak hizmet veriliyor.

Cilt hastalıkları, romatizma, damar sertliği ve kalp hastalıkları gibi çok sayıda hastalığa derman olan termal suları ile ziyaretçilere şifa dağıtan Jeotermal kaplıcalar, odalarında 470*380 cm ebatlarında termal havuzu, soyunma odası, duş ve tuvaleti ile doğadan gelen sağlığı misafirlerine sunuyor. Son teknolojinin kullanıldığı havuzlarda ki su her kullanımda değişirken, 33 derece olan su sıcaklığı güneş enerjisi yardımıyla yaklaşık 40 dereceye yükseltiliyor. Havuzlarda her kullanım için dezenfeksiyon işlemi yapılarak yeni gelen misafirlere hazırlanıyor.

Vatandaşlar: “Erzincan’da kaplıcalar olduğunu öğrendim. Şifalı cilt hastalıklarına, kemik hastalıklarına, eklem hastalıklarına iyi geldiğini öğrendim. Burada hem geldik eğlendik hem de aynı zaman da şifa bulduk Allah’ın izni ile. Erzincan’da böyle bir yerin olması bizim için güzel bir fırsat. Bizde bunu değerlendirdik. Hemen randevumuzu aldık. Hijyenik bir ortam. Herkese ayrı ayrı su veriliyormuş. 12 tane ayrı odaları var. Hoşumuza gitti. Gayet güzel. Tavsiye ediyoruz. herkesi bekleriz” , “Jeotermal sulara ayrı bir ilgim var benim. Hemen hemen bir çok şehirde gittim ama Erzincan’da özellikle suyun sıcaklığı olarak diğerlerinden çok çok iyi. Burayı kesinlikle herkese tavsiye ederim” dediler.

Erzincan Belediyesi İşletme İştirakler Müdürü Saffet Erbaş

“Kaplıcamız 5 yıl evvel hizmette aldığımız yaklaşık bir milyon 150 bin TL bedelle yaptırdığımız tesisimiz. Yer altından 37 derece civarında bir sıcaklıkla karbondioksit gazı ile çıkan bir suyumuz var. Kükürt ve fossor var içerisinde. Karbondioksitin ayrıştırılmasından sonra suyu aldığımı bir dinlendirme havuzumuz var. Suyun derecesini de düşürmemek adına bir enerji ile suyu yine 37 derece de tutarak odalarımıza veriyoruz. 12 ayrı odamız var. Bir kullanımlık için su veriliyor. Bir vatandaşımız gelip havuza girdiğinde onun için ayrı bir su geliyor. Bir saatin sonunda su boşalıyor. Oda temizliği hijyeni yapıldıktan sonra yeni müşterimize hizmet vermeye çalışıyoruz. / Refik Saydam Hıfsızıhha Meclisi Başkanlığının konu ile ilgili aldığımız bir tıbbi değerlendirme raporu var. Bu rapora göre romatizmal hastalıklara, eklem rahatsızlıklarına, spor yaralanmaları sonrasında uzun süre yatmaya bağlı kas rahatsızlıklarına, cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine dair raporlarımız var. Bu konuda doktor tavsiyesi ile 2-3 hafta buraya gelen misafirlerimiz oluyor. Bu raporlara istinaden indirimimizde var. Vatandaşlarımıza bu yönden kolaylıkta sağlıyoruz. Engellilere, gazi ve şehit ailelerine indirimlerimiz var. Sabah saat 9’da hizmete başlıyoruz. Akşam saat 22:30 gibi en son müşterimizi alıyoruz. Bu süreç zarfında mümkün olan en yüksek hassasiyet ile temizlik ve hijyen noktasına dikkat ederek vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz”.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu