ErzincanGenelGüncel

Kan Analiz Laboratuarı ile Hayvan Hastalıklarının Erken Teşhis Edilmesi Planlanıyor

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği tarafından, hazırlanan ve KUDAKA tarafından desteklenerek yapılan kan analiz laboratuarı çalışmaya başladı.

KUDAKA destekli proje ile hayvan hastalıklarının erken teşhis edilmesi planlanıyor ve önlem alınması planlanıyor.

Doğu Anadolu bölgesinde tek olan ve tüm bölgeye hizmet verecek olan büyük kan analiz laboratuarı Erzincan’da açıldı. KUDAKA tarafından desteklenen proje ‘Hayvan Hastalıklarında Teşhis, Çiftlikten Çatala Başarı’ adlı proje kapsamında açılan laboratuarda brucella, tüberküloz, buzağı isalleri, enfeksiyon hastalıkları, mastis (meme hastalıkları) ve bir çok hastalık teşhisinde çiftçiye hizmet verilecek. Erzincan’da kurulan kan analiz laboratuarın da hayvanın kan analizi yapılabiliyor.

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay: “Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına yapmış olduğumuz ‘Hayvan Hastalıklarında Teşhis, Çiftlikten Çatala Başarı’ projesi ile Doğu Anadolu’da bir ilke imza atış bulunmaktayız. Doğu Anadolu bölgesinde özellikli kan analiz laboratuarı olma özelliğine sahiptir. Burada Erzincan çiftçisine ve komşu illerde ki çiftçilerimize hizmet vermeyi hedeflemekteyiz. Bu laboratuar da tam kan sayımı, kan gazları, biyokimya, tüberlikoz, brucella, buzağı isalleri, mikrofibik muayene, mastis (meme hastalıkları) kontrolü, gibi işlemler yapılmaktadır. Amaç burada çiftçimizin hayvanlarında ki hastalıkları erkenden teşhis ederek veteriner hekimlere daha iyi imkan sağlamak ve onların kontrolleri sonrasında tedavi sonrası daha iyi sonuç elde etmek amaçlı. / Bunlar belirli saat aralıkları ile yapıldığı için şuan günlük 95 ile 100 hayvan civarında test yapılabilme kapasitesine sahiptir. Toplam 360 bin liraya mal olan bu laboratuarımızın yüzde 75’i KUDAKA tarafından karşılanmıştır. Yüzde 25’i de birliğimiz tarafından karşılanmaktadır. Burada amaç çiftçimize en iyi şekilde hizmet verebilmektir. / Bu sene ki yapacağımız analizlerden ücretsiz olacak. 2022 yılından itibaren de cüzi bir ücret ile çiftçimize hizmet vermeyi hedeflemekteyiz. Amaç çiftçimizin sıkıntılı hayvanlarını kan sonuçlarını gerek kendisi gerekse bize müracaatta bulunarak kan analizi yapılıp çiftçiye bilgilendirme yapılacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu