ErzincanGenelGüncel

Kavukçu’dan “Maskeleşme” Performansı

Duygu Yatmış

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Mehmet Kavukçu, pandemi sonrası hayatımızın bir parçası haline gelen maske ile ilgili “Maskeleşme” adlı bir performans sergiledi.

Daha önce doğayı, insanı, sonsuzluğu, şiddeti, ölümü ve daha birçok durumu kavramsallaştıran performanslar üreten Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, insan ve maske temalı yeni bir performans gerçekleştirdi.  Bayburt Baksı Müzesi’nde sergilenmekte olan Maske ve Çağrışımlar” isimli sergi için gerçekleştirdiği bu yeni performansıyla Kavukçu, pandemi koşullarında özellikle hayatımıza dahil olan maske kavramını irdeledi. Kavukçu, Erzurum’un geniş arazilerinde maskelerden yola çıkılarak gerçekleştirdiği bu performansının genelde maskenin gerçek olanı gizlemek görünümünden hareketle oluşturduğunu belirtti.  Günümüzün popüler olanı yakalama çabasının bir anlamda sürekli olarak maske değiştirmek olduğunu düşünen sanatçı, çalışmada özellikle çeşitli renkleri kullandığını, popülaritenin renklerin şatafatlı görüntüsü ile paralelliği üzerinde de durduğunu da vurguladı. Bu bağlamda farklı maskelerini takmış halde(farklı poşetler ve farklı renkler içinde iken) birçok fotoğraf ürettiği performansından sonra Kavukçu: “Bu fotoğrafların bazılarından oluşan kompozisyon ile de insanın çeşitli maskelerini/görünümlerini bir araya getirmek ve aralarındaki çatışmalı ve paralel ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır” dedi.

Kavukçu, verdiği destekten dolayı Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent’e ve Bayburt Baksı Müzesi kurucusu sanatçı, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’a teşekkürlerini ileterek, Bayburt Baksı Müzesi’nde 25.09.2020 tarihinde sergilenmeye başlayan “Maske ve Çağrışımlar” adlı görsellerden oluşan kompozisyonun, 15.05.20201tarihine kadar izleyiciler ile buluşacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu