ErzincanGenelGüncel

Kimliği Belirsiz Kişi Yada Kişiler, Cirit Atlarını Yaraladı

Muzaffer Koşan

Erzincan’da cirit atlarına zarar veren şahıslar kayıplara karıştı.

Erzincan’da Osmanlı Atlı Cirit Spor Kulübüne ait ahıra giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler ahırda bulunan atlara zarar verirken kulüp yöneticisi Bahattin Özdemir’e ait atında boğazını kesmeye çalıştı.

Erzincan’da atlı cirit sporunda faaliyet gösteren 6 faal takımda bulunan atların sahipleri endişeli. Kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından önceki gün Osmanlı Atlı Cirit Spor Kulübüne ait ahıra girerek kulübe ait atlara zarar verirken kulüp yöneticisi Bahattin Özdemir’e ait atında boğazını kesmeye çalıştı. Sabah saatlerinde ahıra gelerek durumu fark eden at sahipleri olayı emniyet güçlerine haber verirken bir atın ise boğazının kesilmek istendiğini fark etti. Hemen ahıra veteriner hekim çağıran at sahibi atın gerekli tedavisini yaptırdı. Tedavisi yapılan cirit atının hayati tehlikesi olmazken diğer cirit atı sahipleri ise endişeli.

Aynı bölgede bulunan diğer ahırlarda atları bulunan sporcular ve kulüp yöneticileri zanlıların bir an önce bulunmasını ve gereken cezanın verilmesini isterken yapılan olaya da bir anlam veremediklerini belirterek ağzı dili olmayan hayvanlar bundan ne gibi bir şey elde etmek istediklerini anlayamadık dediler.

Erzincan’da Osmanlı Atlı Cirit Spor Kulübü Başkanı Bahattin Özdemir: “Erzincan Osmanlı Atlı Spor Kulübü olarak Erzincan’da Atlı Cirit branşın da faaliyet göstermekteyiz. Erzincan’da altı tane şuan da aktif olan kulübümüz bulunmakta. Kulüplerimizin hepsinin kendi ahırı bulunmakta. Kulüp olarak atlarımıza kendi ahırımızda bakıyoruz. Dün akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından ahırımıza girilerek atlarımızın ayrı ayrı baksları bulunmasına rağmen kapıları açılarak atlar tamamen birbirine karışacak şekilde serbest bırakılmış ve bir atımıza da kesi atılarak boynuna zarar verilmiş. Sonuçta ağzı dili olmayan hayvanlar. Bundan ne gibi bir şey elde etmeye çalıştılar anlayamadık. Faillerinin bulunmasını istiyoruz. Veteriner hekimi arayarak çağırdık. Veteriner hekim sağ olsun atımızın boynunda ki kesiye dikiş attı. Dört tane dikiş atıldı. Emniyet ekipleri de ilgileneceklerini söylediler. İnşallah bu olayın üzerine giderek failleri bulunur” dedi.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Erzincan İL Temsilcisi Hayati Kızılgöz: “Erzincan’da resmi olarak 30 yıldır bu işi yapıyorum. Şuan da benden yaşlısı benden de kıdemlisi yok. Bizim bu ikinci vakamız. O atımızın hem ayağını hem gözünü bıçakladılar. Küllü sakat ettiler. Bu bir kasıt. Yani birileri tarafından yapılıyor. Burada her hangi bir şey de bulamıyoruz. Şuan da altı tane kulübümüz var burada. Mümkünse burada bize kamera lazım. Kamera takarsak 4-5 kamera ile burayı kurtarırız. Bir de etrafın tel örgü yapılması. Buranın muhafaza altına alınmasını istirham ediyorum. Sayın valimizden mümkünse. Geçen sene ki atımız da bu sağ gözünü ve sağ ayağının altını bıçaklamışlardı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu