ErzincanGenelGüncel

Kızılay Şubesinden Korona Virüs Risk Grubundaki Ailelere Yardım

Muzaffer Koşan

Yeni tip Korona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında sosyal yardım çalışmalarını artıran Türk Kızılay Erzincan şubesi, evinden çıkamayan yaş üstü vatandaşlara yardımlarını hızlandırdı.

Kurulduğu günden beri milletinin karşılaştığı her sorunun aşılmasında devletin yanında yer alan Türk Kızılayı, Korona virüsle mücadelede de üzerine düşen görevi yerine getiriyor. 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların ihtiyaçlarını da şubeleri ve gönüllüleri eliyle karşılayan Kızılay, yardıma ihtiyacı olan hiç kimsenin mağdur olmaması için çalışıyor. Kızılay, il ve ilçelerde Erzincan Valiliği öncülüğünde kurulan “Vefa Sosyal Destek Gruplarına” da destek sağlıyor. Kızılay Erzincan Şubesinde bulunan depoda hazırlanan gıda paketleri her gün ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere araçlara yüklenerek yola çıkıyor.

Ülke genelinde seferberlik ilan eden Türk Kızılay, şubeleri ve gönüllüleriyle Koronavirüs’e karşı alınan tedbirler kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere destek oluyor. Gıda ve hijyen malzemesi yardımında bulunan Kızılay şubeleri, kendi bölgelerinde karantina da bulunan vatandaşların beslenme ihtiyacını karşılıyor ve bilgilendirme çalışmaları yapıyor.
Koronavirüs tehlikesi tüm dünyada büyük bir hızla yayılmaya devam ederken Türkiye de en az kayıpla süreci atlatmak için aldığı tedbirleri arka arkaya sıralamaya başladı. Özellikle risk grubunda bulunan vatandaşların zorunda kalmadıkça evlerinden dışarı çıkmamaları gerektiği uyarısında bulunuluyor. Belli bir yaş grubundaki insanların sokağa çıkmasının sınırlandırılmasıyla birlikte vatandaşların temel ihtiyaçlarına Türk Kızılay ekipleri cevap vermeye başladı.
Koronavirüse karşı alınan tedbirler çerçevesinde temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ihtiyaç sahiplerine bağışçıların desteğiyle temel gıda yardımında bulunan ekipler, tespit ettikleri ailelerin tek tek evlerine gidiyor. Maddi durumu iyi olup da evinden çıkamayan vatandaşların ise alış veriş ihtiyacı gideriliyor. Gönüllüleriyle birlikte bilgilendirme çalışmaları da yapan şubeler olağanüstü önlemler kaldırılıncaya kadar destek çalışmalarına devam edecek.

Kızılay Erzincan Şube Başkanı Burak Mumcu: “Erzincan Kızılay olarak ülkemizin içinde bulunduğu Kovid-19 salgınından dolayı pandemi ilan edildiği günden beri çalışmalarımız üst düzeyde devam etmektedir. 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve kronik hastalığı bulunan evden çıkamayan vatandaşlarımız, işten çıkarılmış veya işlerine son verilmiş, işyeri kapatılmış ihtiyacı olan kardeşlerimize elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda Erzincan’da günde 500 ekmek, şimdiye kadar 250 adet gıda kolisi, bin 250 adet birer kiloluk kıyma ve kuşbaşı, konserve, çeşitli sebze ve meyve dağıtımı yapıldı. Bunun haricinde 3 bin 160 adet maske ve bin 100 adet eldiven iki haftadır ilimizde kurulan Cumartesi pazarında ve çeşitli pazarlarda bunların dağıtımı arkadaşlarımız tarafından yapılıyor. Bunun yanında karantina yurtlarımızda kalan misafirlerimizin de günde 300 olmak üzere çeşitli yemeklerinin tamamını Kızılay ailesi olarak üstlendik. Bunların yanında ilçelerimizin tamamına da çeşitli yardımlar ilettik. Bunların yanında bin 440 adet birer kiloluk kıyma ve kuşbaşı konserve, patates, soğan 150’şer çuval olmak üzere, 400 adet kuru gıda kolisi Kaymakamlıklarımıza teslim edildi. Onlar aracılığı ile ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımıza dağıtılmakta. Biz sonuna kadar Biz Bize Yeteriz ülküsüyle hareket edip Erzincan Kızılay ailesi olarak, yönetim kurulumuz, çalışanlarımız, gönüllülerimiz olarak sahadayız. Tüm hizmetlerimiz devam etmekte. Malum Nisan ayının son haftası da Ramazan ayı geliyor. Ramazan ayı dolayısıyla da çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu sene toplu iftar vermeyi düşünmüyoruz. İftar yemeği olmayacak ama bununla ilgili çalışmalarımız devam etmekte. Erzincan Kızılay şubemize şimdiye kadar bağışlar yapan hayırseverlerimize yönetim kurulu adına teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar onların hayırları sayesinde bizde hayırseverleri günlük ziyaret ediyoruz. Onlardan yardım talep ediyoruz. Bu yardımlar sayesinde şimdiye kadar Erzincan’da hiç bir aileyi dışarda bırakmadan, beslenme veya başka bir ihtiyacı olduğunda hemen gidermeye çalışıyoruz. Elimizden geldiğince gücümüzün yettiğince elimizden geleni yapacağız. 24 saat usülüne göre çalışmaktayız. İnşallah bu süreci Erzincan ve ülkemiz atlatacak. Biz de elimizden geldiğince çorbada tuzumuz bulunsun ve katkıda bulunmak açısından Kızılay olarak elimizden geleni yapacağız. Hastaneden taburcu olan vatandaşlarımızı da yurtlarımızda misafir ediyoruz. Onların yemeklerini de Kızılay veriyor. İnşallah onlardan da son günlerde gündem de olan plazma kısmını almış olacağız. O almış olduğumuz kanları yine Erzincan’da ki kovid-19 hastalığına yakalananlara vererek onların bir an önce şifa bulmasını veya iyileşmesi için elimizden gelen katkıyı sağlayacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu