ErzincanGenelGüncel

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var

Muzaffer Koşan

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesinin protokolü imzalandı.

Erzincan’da küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen ve “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi çerçevesinde Erzincan Valiliği toplantı salonunda Vali Mehmet Makas başkanlığında; Milletvekili Burhan Çakır, Ziraat Bankası Erzurum Bölge Yöneticisi Mahmut Şencan, proje paydaşları ve ilgili idarecilerin katılımı ile protokol imzalandı.

Proje kapsamında Erzincan ili ve ilçelerinde koyun varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin ve ölçeklerinin büyütülmesi ile küçükbaş hayvan varlığının artırılması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, yerel koyun ırklarının artırılarak bölgesel kalkınmayı ve yerel koyun yetiştiriciliğiyle kırmızı et açığının kapatılmasına destek olunması amaçlanıyor.

Proje, Valiliğimizin koordinasyonunda İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası İşbirliğiyle yürütülecek. Bu çerçevede projeden faydalanan üreticiler için ilçe tarım müdürlüklerince kontrol ve hayvan desteği de verilecek. Aynı zamanda üreticilerin uygun fiyatlara yem alabilmeleri ve kesime gönderecekleri erkek hayvanları uygun fiyata satabilmeleri için Valiliğimiz devrede olacak. Proje dahilinde doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlaması ve dişi anaç hayvanların ise işletmede sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedeflenmektedir. Projeye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanacak başvuru formu doldurularak müracaat edilebilecektir.

100 Bin TL’ye KADAR SIFIR FAİZ DESTEĞİ
Ziraat Bankası, projeden yararlanacak üreticilere uygun şartlarda 100.000 TL’ye kadar %0 faizle 100.000 TL’yi aşan kısım için güncel faiz oranı üzerinden kredi kullandırımı yapabilecek. Bu kapsamda üreticilerimiz damızlık koyun alımı amacıyla yedi seneye kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullanabilecekler.

YILDA 100 BİN KOYUN HEDEFLENİYOR
Küçükbaş aile işletmelerinin kapasitelerinin artırılarak sürdürülebilir ve ekonomik işletmeler oluşturulup yılda 100 bin koyun hedeflenmektedir. İlimizde toplam 463.182 baş küçükbaş hayvan bulunmaktadır. İlimizde ortalama koyun başına yıllık süt verimi 120lt-150lt civarındadır. İlimizin tulum peyniri üretimi 7.500-9.250 ton/yıl civarındadır. Projemizin gerçekleşmesi ile ilimize özgü olan tulum peyniri üretiminin arttırılması ve erkek kuzuların kesimi ile et üretiminin arttırılması hedeflenmektedir.

Ziraat Bankası Erzurum Bölge Yöneticisi Mahmut Şencan ve Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, protokol imza töreninde yaptıkları konuşmada, projenin Erzincan ve üreticiler için hayırlı olması dileklerinde bulundular.
Projenin Erzincan’a ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Mehmet Makas, projenin hayata geçirilmesinde başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Başbakan Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Erzincan ve bölge milletvekilleri olmak üzere emeği geçenlere şükranlarını sundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu