ErzincanGenelGüncel

Kurban Timi Bayrama Hazırlanıyor

Muzaffer Koşan

Kurban Bayramına az bir zaman kala Erzincan Belediyesi kaçan kurbanlar için önlemler almaya başladı.
Erzincan Belediyesi tarafından kurulan ‘Kurban Yakalama Timi’, kaçan kurbanlıkları atlar, ATV motorlar ve ‘drone’ olarak bilinen insansız hava aracı yardımıyla yakalayacak. Tim bayram sonuna kadar vatandaşlara ücretsiz hizmet verecek.
Erzincan’da oluşturulan tim bayram öncesi antrenmanlarına başladı.
Erzincan Belediyesi tarafından Kurban Bayramı’nda kaçan kurbanlık hayvanları yakalayabilmek için kurulan ‘Kurban Yakalama Timi’ antrenmanlarına başladı. Kurban Bayramı öncesi sıkı bir eğitimden geçen ve 7 silahlı kara ekibi olmak üzere 1 atlı, 1 ATV ve 1 drone toplam 10 kişiden oluşan tim, bayram öncesi kaçan kurbanlık hayvanlara doğru ve etkili müdahale tekniklerini öğrenmek hem de zorlu görev için kondisyon kazanmak için antrenmanlara başladı.
Antrenmanlarda kaçan kurbanlara kement ve uyuşturucu silahla nasıl müdahale edeceklerini uygulamalı öğrenen tim, koşu, şınav çekme gibi fiziksel dayanıklılığı artıran çalışmalar da yapıyor. Tim, arefe gönüne kadar antrenmanlarını sürdürürken, bayram döneminde de kaçacak kurbanlıkları karadan atlar ve ATV motorlar ile havadan drone ile takip ederek yakalayacak.
Özellikle araçların girmediği dar sokaklarda atlı ekip ve drone ile takip yapılırken, gruplar halinde çalışarak kaçan kurbanlıkları etkisiz hale getirecek.
Erzincan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ercan Tanrıverdi: “Her yıl olduğu gibi bu senede Erzincan Belediyesi olarak Kurban Timimizi kurduk. Kurban timimiz hazırlıklara başladı. Burada amacımız hayvanlara eziyet vermeden, canlarını yakmadan en hızlı şekilde kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak. Drone ile kaçan kurbanlık hayvanların yerini tespit ediyoruz. At ile ve ATV aracımızla kement atma eğitimi veriyoruz. Hayvanın doğru vücut noktalarına kas noktalarına sedatif sakinleştirici enjektör fırlatma enjektör atma eğitimleri veriyoruz. Burada amacımız Erzincan’da vatandaşlarımıza yardımcı olmak. Kurban boyunca kaçan kurbanlıkları olan vatandaşlarımızın yanında olmak onlara yardım etmek. Erzincan’da vatandaşlarımız 153 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşmaları halinde bayram boyunca 24 saat onların hizmetinde olacağız. Arkadaşlarımız bu pandemi sürecinde pandemi kurallarına uygun olarak eğitimlerini sürdürüyorlar. Sosyal mesafeye, maske kuralına uyarak eğitimlerini alıyorlar. Bayram boyunca da yine bu kurallara riayet edeceğiz. Vatandaşlardan da beklentimiz kurban boyunca yine bu kurallara uymaları”

Kurban Timi Ekip Şefi Ertuğrul Telli: “Her sene olduğu gibi bu sene de Kurban Timi çalışmalarına başladık. Sabah ve öğlenden sonra olmak üzere iki kere antrenman yapıyoruz. Burada önemli olan kaçan kurbanlığı en kısa zaman da etkisiz hale getirmek. Ekibimiz 10 kişi. Kement atmayı burada öğrendik. Dronemiz var. ATV’miz var. Atımız var. Atlı birliğimiz var. Kaçan kurbanlığı en kısa sürede etkisiz hale getirmek için uğraş vereceğiz. Bayram boyunca 4 gün boyunca hizmetimiz devam edecek” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu