ErzincanGenelGüncel

Lastikçilerde Yoğun Mesai

Zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasıyla birlikte Erzincan’da lastik tamircilerinde de mesai başladı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Erzincan dada kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibariyle başlıyor. Kış lastiği bulundurmayan ticari araç sürücülerine 2918 sayılı KTK’NIN 65/ A Maddesi gereğince para cezası uygulanacağı belirtiliyor.

Oto Lastikçi işletmecileri ise; “Kış geldi Erzincan’da bu mevsimde kış lastiği zorunlu olarak başladı. Sürücülerin daha dikkatli olmaları ve araçlarda can güvenliği için kış lastiği uygulamasını devlet zorunlu hale getirdi. 1.Aralıktan itibaren kış lastiği zorunluğu olarak başlamıştır.

 Kış lastiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Lastiklerin dış derinliği, vakum özelliği çok önemli çünkü hava eksi dereceye düştükten sonra normal yaz lastikleri kullanılmaz, sertleşmeye başlıyor diye konuşan lastik tamirci ustası Erkan Topçu, konuşmasında Kış lastikleri eksi 40 dereceye kadar donma özeliği olmayan lastiklerdir. Lastiğin dişleri, vakum sayıları, vakum özelliği çok önemli.  Kış lastiği alırken lastiklerin daha dişli olmaları, vakum sayılarının fazla olması, yol tutuşu, ıslak zemin çok önemli bunlara dikkat etmesi gerekiyor. Vatandaşlar lastiklerini değişirken dikkat etmesi gereken şeylerin başında Balans ayarlarının yapılması, lastik sökülüp takılırken bijonları profesyonel ekiplerce yapılması gerekiyor. Kış lastiğini müşteri alırken lastikte kış ambleminin olması lazım. Lastiğin bu özelliğini gösteriyor.  Bu olmazsa kış lastiği değildir” diye konuştular.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu