EğitimErzincanGenelGüncel

Mesleki Eğitimde 1000 Okul

Muzaffer Koşan

Millî Eğitim Bakanlığınca okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek için başlatılan “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hacı Ali Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yürütülmekte.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 1000 Okul Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Proje kapsamında yer alan okullar da kütüphaneler zenginleştirilmiş, bu okullar da görev yapan yönetici ve öğretmenlere fikri mülkiyet ve sınai haklar ile ilgili mesleki gelişim eğitim programı, okullarda görev yapan tüm öğretmenlere yönelik ölçme ve değerlendirme eğitimi ve tamamlayıcı (alternatif/yeni) değerlendirme yöntemleri eğitimi, proje farkındalığını artırmak ve bilgilendirme eğitimi, proje verimliliğini artırmaya yönelik eğitim, öğretmen ve öğrencileri yönelik ilk yardım farkındalık eğitimi, öğrencilere yönelik madde bağımlılığı üzerine bilgilendirici eğitimler düzenlendi. Proje kapsamında bulunan okulların her birine 2021-2022 eğitim öğretim yılı başlamadan fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları kurulacak.

Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığı’nın 1000 okul projesi kapsamında desteklenen Erzincan İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir dizi faaliyetler gerçekleştirildi. Bu kapsamda okulun bahçesine mezun öğrencilerin anısına fidan dikimi gerçekleştirildi. Tarih öğretmeni Yakup Kutsal tarafından öğrencilerin tarih bilincini artırmak için “Tarih Sokağı” oluşturuldu.

Okul Müdürü Recai Güneş, “Okulumuzu daha da güzelleştirmek için okul bahçesine öğretmenlerimizin desteğiyle mezunlar adına fidan dikimi gerçekleştirdik. Bu ağaçlar okul bahçesini güzelleştirmek ve öğrencilerin teneffüslerde faydalanması için okulumuza her zaman destek olan mezunların anısına dikilmiştir.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, İl Millî Eğitim Müdürü Yardımcıları Ferhat Albayrak, Murat Demir, Şube Müdürü Turgut Çakmak ve öğretmenlerin katılımı ile İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Tarih Sokağı” açılışı yapılıp okul bahçesine 51 adet fidan toprakla buluşturdu.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesinin bir taraftan mesleki ve teknik eğitimde kaliteyi artırmak, diğer taraftan okullar arası başarı farklarını azaltmak için hayata geçirildiğini, projenin okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve okul ortamını içeren çok kapsamlı bir çalışma olduğunu, bu noktada okullarımızda fiziki iyileştirmeler, yönetici, öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitimler, öğrencilerin sanatsal, sportif alanlarda desteklenmesi, öğrencilere eğitim materyalleri dağıtımı gibi çalışmaların yürütüldüğünü, projenin önümüzdeki süreçte okullar arası başarı farklarının azaltılmasına çok önemli katkılar sağlayacağını, ayrıca İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan bu etkinlik vesilesi ile pandemi dolayısıyla zor günler geçiren insanlarımıza, gençlerimize, öğrencilerimize ormanın yeşilin ve doğanın ne kadar önemli olduğunu anlatılması ve öğretmesi gerektiğini” belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu