ErzincanGenelGüncel

MHP İl Başkanı Salih Aksu Türk Dil Bayramı’nı Kutladı

Milliyetçi Hareket Partisi Erzincan İl Başkanı Salih Aksu, 26 Eylül Türk Dil Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Aksu, mesajında; “Cumhuriyetimizin kurucu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları ile Birinci Türk Dil Kurultayı’nın yapıldığı ve her yıl 26 Eylül’de kutladığımız Türk Dil Bayramı’nın 89. yılını kutlamaktayız.

Konuşan kişi bakımından ve Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar geniş bir coğrafi alana yayılması bakımından dünya dilleri arasında bilinirliği en fazla dillerden biri olan Türkçemiz binlerce yıllık tarihi ile milli kültürümüzün ve kimliğimizin ortak ifade aracı olarak bizler için kutsal bir miras kabul edilmektedir. Milli birlik ve beraberliğimizin temel unsurlarından biri olan kutsal mirasımız Türkçemizin geliştirilmesine büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk; “Dilin, milli ve zengin olması milli duygunun gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil şuurla işlensin” diyerek toplumsal bir seferberlik başlatmış, dünyanın en zengin dillerinden olan Türk dilinin hak ettiği yere gelmesine öncülük etmiştir. Bizler de bu sorumluluk bilinci ile Türkçemizi doğru, güzel konuşmaya ve yazmaya özen göstermeli, sanat, edebiyat, bilim ve eğitim dili olarak daha yükseklere taşımalı, yabancı kelime istilasına karşı korumalıyız. Çocuklarımızın sözcük dağarcıklarının gelişmesine katkıda bulunmak için küçük yaşlardan başlayarak, Türkçenin anlatım gücü, atasözleri ve deyimlerle zenginleşen renkli yönlerini öğretmeli, klasik Türk edebiyatının eserlerini okutmalıyız.

Türk Dil Bayramı vesilesi ile Türk Diline ve Türk kültürüne önemli katkılar sunan, emek veren Türk coğrafyasında doğmuş, büyümüş, yaşamış ve bize bıraktıklarıyla hâlâ yaşayan tüm ecdadımızı rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum. Türkçemizin yaşaması ve daha da gelişmesi için çaba sarf eden tüm kişi ve kurumlara şükranlarımı sunuyorum. Büyük Türk Milletinin Türk Dil Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu