ErzincanGenelGüncel

Müftü Çakır’dan, Mevlîd-i Nebî Haftası Mesajı

Emre Başer

Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Erzincan İl Müftüsü Burhan Çakır, Mevlid-i Nebî Haftası’nın temasını “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlemiştir. Bu tema çerçevesinde çeşitli etkinliklerle haftanın anlam ve önemini halkımıza daha iyi bir örneklikle sunabilmek için Mevlid-i Nebi Haftası’nı kutlayacağız dedi.

Müftü Çakır, mesajında; “Bizleri bu sene de Mevlid-i Nebi haftasına ve hafta içerisinde ihya edeceğimiz Mevlid gecesine ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd-u senâlar ediyoruz. Haftamızın kutlu ve bereketli hizmetlere, gayretlere ve rıza-i ilâhi istikametinde hayırlı sonuçlara ulaşmasını Rabbimizden niyâz ediyoruz.

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’mız, 2020 yılında Mevlid-i Nebî Haftası’nın temasını “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlemiştir.

26 Ekim tarihinde başlayan hafta münasebetiyle, göz ve gönül aydınlığımız olan çocuklarımıza Peygamber efendimizin muamelesi nasıldı, çocukların Peygamberimizle olan ilişkileri neler idi, Çocuklar Peygamber Efendimizi tanıyor mu, hakkında neler söylüyorlar? Çocuklarımız hayata ve olaylara Efendimiz (s.a.v)’in gözüyle, onun penceresinden bakabiliyorlar mı? Bütün bu sorulara cevap aramak, Kur’an ve sünnet perspektifinden çözümler sunmak ve bu tema çerçevesinde çeşitli etkinliklerle haftanın anlam ve önemini halkımıza daha iyi bir örneklikle sunabilmek için Mevlid-i Nebi Haftası’nı kutlayacağız.

Bilinmesi lazımdır ki çocuklarımız, bizim geleceğe dair en önemli yatırımlarımız ve umut ışığımız olan varlıklardır. Bu süreçte, salgın hastalıkla mücadelemiz de dikkate alınarak ve alınan tedbirlere riayet edilerek hafta boyunca çeşitli mecralarda gerçekleştirilecek etkinlikler vasıtasıyla Hz. Peygamber’in örnekliği çerçevesinde çocuk konusunutoplumumuzun dikkatlerine sunmaya çalışacağız.

Sevgili Peygamberimizin örnek hayatı ve ahlakını, ömrün en kıymetli dilimlerinden biri olan çocukluk çağına ilişkin getirdiği ilkeleri, değerleri ve yenilikleri yakından tanıma fırsatı sunmaya gayret edeceğiz. Çocukluk çağının önemine bir kez daha güçlü bir şekilde vurgu yaparak, günümüzde çocukların ve ebeveynlerin yaşadığı problemlere Kur’an ve sünnet çerçevesinde çözümler getirilmesinin önemine vurgu yapacağız.

Çocuk, aileye Allah tarafından bahşedilmiş nimetlerin en sevimlisi ve en önemlisidir. Çocuk evin bereketi, hayatın neşesi ve ailenin umududur. Anne ve babanın geleceğe eser bırakma, adını yaşatma, neslini sürdürme dileğidir. Kur’an’ın ifadesiyle “göz aydınlığı” emanetlerin en hassas olanı, varlığı ve yokluğu ile imtihan vesilesidir.Aile için olduğu kadar toplum için de her çocuk bir değerdir. Hakları, ihtiyaçları, yetenekleri ve potansiyeli ile her çocuk toplumun geleceğini inşa edecek yapı taşı olarak özenle korunmalı ve yetiştirilmelidir. Unutulmamalıdır ki çocuğa verilen emek, aslında toplumun geleceğine yapılan yatırımdır.

Günümüz dünyasında maalesef pek çok çocuk, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel haklarından mahrum kalmakta; taşıyamayacakları bedensel ve duygusal yükler altında ezilmektedir. İnsanlığın geleceği olan çocuklar, zulüm ve vahşetin, savaş ve şiddetin karanlığında yok olmaktadır. Terör örgütleri tarafından körpe dimağları zehirlenerek kalem tutacak ellerine silah verilmektedir. Diğer taraftan hak ettiği ilgi, eğitim ve desteği bulamayan çocuklar zararlı alışkanlıklara adım atabilmekte; eğlendirirken zehirleyen, sahte zaferlerle saatlerce meşgul eden bağımlılıklara maruz kalabilmektedir.

Peygamberimiz (s.a.s.) her konuda olduğu gibi çocukları anlama, eğitme ve onları geleceğe hazırlama konusunda da en güzel rehberimizdir. Nezaketli bir eş, müşfik bir baba ve sevecen bir dede olan Peygamberimiz (s.a.s.), kendi çocukları ve torunlarıyla özel olarak ilgilenmiş, aynı şekilde sahabe-i kiramın çocuklarına da ihtimam göstermiştir. Onların bedensel gelişiminin yanında ahlaken mükemmel hale gelmeleri için eğitim ve terbiyelerine öncelik vermiştir. Her şeyden önce çocukları bir birey ve şahsiyet olarak kabul eden ve onlara değer veren Peygamberimiz (s.a.s.) sevgiyi, şefkati, merhameti ve hoşgörüyü çocuk eğitiminin en temel unsuru olarak vazetmiştir. Çocuklara yönelik samimiyet, güven ve zarafet temelli bir iletişim dili geliştirmiştir.

Yüce Rabbimizin bizlere emaneti olan çocuklara sahip çıkmak, onların korunması ve sağlıklı bir şekilde yarınlara hazırlanması için çözüm üretmek hepimizin görevidir. Bu bağlamda, Kur’an ve sünnetten beslenen sağlam referanslarla ve değişmez sabitelerle bugünün ailelerine, kurum ve kuruluşlarına rehberlik edecek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Bu vesileyle, hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle, Peygamberimiz (s.a.s)’i daha iyi tanımak-tanıtmak, anlamak-anlatmak, hayatımızı onunla anlamlandırmak ve onun sevgisini canlı tutmak, onun çocuklara verdiği değeri, onlara gösterdiği sevgi, şefkat ve merhameti bütün boyutlarıyla gündeme taşıyarak çocuklarda Peygamber sevgisinin pekişmesine katkı sağlamak, çocukların ve ebeveynlerin günümüzde yaşadığı problemlere dikkat çekmek ve çözüm önerileri sunmak, çocuk eğitimi ve terbiyesi konusunda fert ve toplum hayatında duyarlılık ve bilinç oluşmasına katkı sağlamak, Kur’an ve Hz. Peygamber’in sünnetinden hareketle çocukların yetiştirilmesi ve eğitimine destek olmak gayesiyle Başkanlığımız ve müftülüklerimiz tarafından “Peygamberimiz ve Çocuk” teması merkeze alınarak, salgınla mücadelede uyulması gerekli tedbirler göz önünde bulundurularak Mevlid-i Nebi Haftası faaliyetleri tertip edilmiştir.

Bütün cami ve Kur’an kurslarımızda duası, Mevlid-i Nebi Haftası ve kandil gecesi özel programında yapılmak üzere başta Peygamberimiz (s.a.v.) olmak üzere bütün Peygamberlerin, şehit ve gazilerin, ilim ehlinden, hayır sahiplerinden vefat edenlerin ruhlarına bağışlanmak üzere hatimler okunmaktadır.Okunan hatimlerin duasını, mevlid kandili gecesinde Terzibaba camiinde gerçekleştireceğimiz bir programla hitama erdireceğiz.

Hafta içerisinde Valiliğimiz başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarımızı ziyaret edecek, haftanın teması doğrultusunda TV ve radyo programları düzenleyeceğiz. Sosyal medya platformları üzerinden Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız Dr. Burhan İşliyen’i 30 Ekim Cuma günü akşam saat 20.00 – 21.00 arası konuk ederek “Peygamberimiz ve Çocuk” temasını konuşmak üzere halkımızla buluşturacağız. Hafta boyunca halkımızın çeşitli kesimleriyle röportajlar yaparak haftanın ve temasının hakkındaki düşüncelerine başvuracağız. Çok yönlü ziyaretlerle hafta hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız. Yapılan tüm etkinlik ve faaliyetlerimizi, sosyal medya üzerinden milletimizin istifadesine sunacağız.

Tüm cami görevlilerimiz tarafından hafta boyunca “Gençliğe Değer Projesi” kapsamında irtibatlı oldukları gençler, cami gençlik kolları tarafından, çocuklara ve gençlere yönelik sosyal medya araçlarından da istifade ederek “Peygamberimiz ve Çocuk” temalı online(çevrimiçi) buluşmalar gerçekleştirilecektir.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Kadın Konuk Evi, Çocuk Destek Merkezi ve çocuk evlerinde kalan bireylere yönelik söz konusu evlerde manevi destek hizmetinde bulunan Müftülüğümüz personeli tarafından “Peygamberimiz ve Çocuk” teması doğrultusunda online (çevrimiçi) programlar tertip edilecektir.

Bu vesileyle aziz milletimizin ve âlem-i İslam’ın Mevlid-i Nebi Haftasını, mevlid gecesini tebrik ediyor, haftanın birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmeye vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu