ErzincanGenelGüncelPolitika

Nükleer Tıp Merkezi Yenilendi

Muzaffer Koşan

Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Nükleer Tıp Merkezinin yenilenerek yeniden hizmete açıldığının müjdesini verdiler.

Konuya ilişkin olarak konuşan Erzincan Milletvekilleri açıklamalarında: “2017 yılı Ağustos ayında Nükleer Tıp Hekimimizin ayrılışından ötürü birimimiz hizmet dışı kalmıştır. 2020 yılı Mart ayında bakanlığımızın atadığı Nükleer Tıp Uzmanı ile birimimiz yeniden aktif edilmek üzere çalışmalar başlatılmıştır. Nükleer Tıp Merkezimizi aktif hale getirmek için birimimizde Nükleer Düzenleme Kurumunun belirtmiş olduğu yönetmelikler çerçevesinde yapılan dekontamine alanı, sıcak oda, ultrason odası,raporlama odası, ilaç hazırlama zırhlama ve cihaz yerleşim planlamaları neticesinde ruhsat alınarak hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca cihazımızda yeni versiyonlar eklenerek güncel hale getirilmiştir. Bununla birlikte; Nükleer Tıp Merkezimizde; SPECT GAMMA KAMERA cihazımız ile kalp, böbrek, akciğer, tiroid, karaciğer ve beyin gibi organların çalışma durumunu, anatomisini, fizyolojisini ve patolojisini göstermek için birbirinden farklı görüntüleme ilaçları ile görüntüleme yapılarak hastalık tanısı, tedavinin yönlendirilmesi ve hasta takibinde kullanılmaktadır. Hastanemiz Nükleer Tıp Merkezimizde;

-3 fazlı ve tüm vücut kemik sintigrafi

-Miyokard Perfüzyon

-MUGA

-Tiroid sintigrafi

-Paratiroid sintigrafi

-MİBİ tümör tarama sintigrafi

-Akciğer V/Q sintigrafi

-MAG3 , DMSA , DTPA Böbrek sintigrafi

-Lenfo sintigrafi

-Sentinel sintigrafi

-Kanama odağı belirleme sintigrafi

-Meckel Divertikülü sintigrafi

-Dakriosintigrafi

-Gastroözefagial Reflü sintigrafi

-Mide boşalma zamanı sintigrafi  çekimleri yapılmaktadır.

Tüm hizmetlerde olduğu gibi bu yatırımında şehrimize kazandırılmasında büyük emeği olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’’a, AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Sayın Binali Yıldırım nezdinde Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya, Erzincan Valimiz Sayın Mehmet Makas’a, İl Başkanımız Mehmet Cavit Şireci’ye, Sağlık İl Müdürümüz Erkan Hirik’e, Başhekimimiz Orhan Çimen’e teşekkürlerimizi iletiyoruz” dediler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu