ErzincanGenelGüncel

Pandemi Sürecinde Çadır Üretimi Devam Ediyor

Muzaffer Koşan

Türk Kızılay’ı olası afetler için çadır üretimini sürdürüyor. Türk Kızılay, doğal afetlerde insanların mağdur olmaması için Erzincan’daki atölyesinde yeni tip korona virüs (COVID-19) sürecinde de çadır üretimini sürdürüyor.

Doğal afetlerde vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için çadırların önemi oldukça büyük. Türk Kızılay’ı bu anlamda salgın sürecinde tedbirler eşliğinde üretime devam ediyor.

Yurt içi ve dışında mazlum ile mağdurun umudu olan Türk Kızılay, ihtiyaç halinde yardımların aksamaması için COVID-19 sürecinde de salgına karşı tüm tedbirleri alarak çalışmalarına devam ediyor. Türk Kızılay, Erzincan Çadır Üretim Atölyesi’nde 3 tip olmak üzere günde 25 çadır üretiyor.

Yanmaz ve su geçirmez özellikleriyle dikkati çeken çadırlar, muhtemel afet durumunda insanların aileleriyle rahat şekilde barınmaları için geniş oturma alanına sahip.

Kızılay Erzincan Çadır Üretim Şefi Erdal Altın; “Şuan da 16,5 metrekare 5 kişinin kalabileceği afed tipi çadır üretimi yapıyoruz. Ürettiğimiz çadırlar bize kumaş ve rulo halinde Ankara’dan geliyor. Biz burada ölçümlerini yapıp kesimini ona göre yapıyoruz. Hazırlıklarımız yaptıktan sonra da üretime geçiyoruz. Ürettiğimiz çadırlar üsttü pvc, yanları bez duvar olmak şartıyla çürümeye, yanmaya, su ve rüzgara dayanıklı. Kullandığımız kumaşlar nano teknoloji ile üretilen kumaşlar. Kurulduğu alanda 6 yıl boyunca kalabilecek bir çadır üretimi yapıyoruz. Çadırlarımızın şöyle bir özelliği de var. İçleri keçe dört mevsim kullanılabilecek şekilde üretim yapıyoruz. İstenildiği zaman iç astarı çıkarılıp sadece gövde de kullanılabilir. Şuan da üretimi yapılan çadırlarımı aleve dayanıklı kolay alev almayan çadırlar. İçlerinde kullanılan keçelerinde aleve karşı dayanıklılığı olan bir keçe kullanılıyor.

Şuan da 10 personel ile günlük 25 çadır üretiyoruz. Türk tipi, çardak ve afet tipi olmak üzere 16,5 metrekare ebadında 3 çeşit çadır üretiyoruz. Ürettiğimiz çadırları depomuza kaldırıyoruz. İhtiyaç durumuna göre yüklememizi yapıp gönderimimizi yapıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu