EğitimErzincanGenelGüncel

PATİK Projesi Başarılı Bir Şekilde Devam Ediyor

Muzaffer Koşan

Çocuğun doğumundan itibaren kitapla karşılaşmasının önemini vurgulamak amacıyla tasarlanan PATİK Projesi başarılı bir şekilde devam ediyor.

Erzincan’da projeyi yürütmekte olan Emine Şerife Hanım Anaokulu Müdür Yardımcısı Yasemin Sezen Korkmaz ve Mimar Sinan Anaokulu Müdür Yardımcısı Zeliha Mazlum tarafından Patik projesi İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürü Abdullah Şahin ve Strateji Geliştirme ve ARGE Şube Müdürü Hüseyin Erol’a sunuldu.

Proje ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Patiğin her bölgede, yörede kendine has isimle ve modelle çeşitleri vardır, ayrıca kültürümüzü yansıtan özellikler taşır. Büyüklerimiz hediye verecekleri zaman çoğunlukla patik verirlerdi. Bunu hatırlamak bile içimizi ısıtır. Patikte duygu vardır, özlem vardır, sevgi vardır, çoğalmak, paylaşmak vardır. Patik denilince akla ilk gelenlerden biri de bebektir. Patik tersten okununca kitap olur. İşte patikte saydığımız her şeyi kitapta da buluruz. Birisi kelime kelime, birisi ilmek ilmek işlenir.”

Projenin amacının bilişsel gelişimin çok hızlı olduğu okul öncesi dönemde çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarının gözetilerek kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerilerinin felsefi düşünme ve üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesidir. Proje ile bebeklikten itibaren çocuklarda okuma kültürünün ve okuyucu kimliğinin gelişmesi, kitap seçimi, yetişkinlerin çocuklara kitap okuma teknikleri, düşünme sorgulama süreçlerini desteklemeyi hedeflemekte. Bu hedefe ulaşmak için sınıf, ev, kütüphane, müze, park, bahçe gibi mekânların ortam yönünden zenginleştirilmesi ve daha etkin kullanılması planlanmakta olduğu belirtildi.

Projenin önemli amaçlarından biri olan ev- okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesi, ev-okul ortamlarında okuma alanlarının oluşturulması sebebiyle, “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler” temasıyla kutlanan 54. Kütüphaneler Haftasının önemine değinildi. İçinde bulunduğumuz hafta ve projenin hedeflerinden biri olan kütüphane ve okuma alanlarının önemi üzerine Erzincan Emine Şerife Hanım Anaokulu’nda Proje temsilcisi Yasemin Sezen Korkmaz, öncülüğünde bir okul kütüphanesi oluşturularak Şube Müdürlerimiz tarafından açılışı yapıldı. Şube Müdürlerimiz tarafından çocuklarımıza kütüphanemizden ilk kitapları verilerek Kütüphaneler Haftasının kitap bilinci ve okuma sevgisi ile kutlanması amaçlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu