ErzincanGenelGüncel

Poşet Denetimi Yapıldı

Muzaffer Koşan

Erzincan’da satış yapan iş yerlerine yönelik ücretli poşet denetimi yapıldı. Poşet ücretlendirilmesine yönelik esasların uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek amacıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personellerince gerçekleştirilen denetimlerde kullanılan poşetlerin özellikleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Erzincan’da faaliyet gösteren market, mağaza ve diğer satış noktalarında yapılan denetimlerde, satılan poşetlerin faturalara eklenip eklenmediği, poşetlerin kalitesi, barkod, çevreci slogan ve sıfır atık logosunun kullanımı konusunda kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edildi.

Gerçekleştirilen denetimler sonrasında bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmeyenlere 15 bin TL, geri kazanım katılım payına ilişkin belirtilen esaslara uymayanlara ise bin 500 TL Plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere ise kanun kapsamında depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 15,16 TL idari para cezası verileceği hatırlatıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu