ErzincanGenelGüncel

Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi

Muzaffer Koşan

Erzincanlı vatandaşlar, ramazanda hazmı kolaylaştırması, mineral ve tuz kaybını kısa sürede gidermesi yüzünden rağbet gören Ekşisu Mesire Alanı´ndaki çeşmelerden akan doğal maden suyuna yoğun ilgi gösteriyor.

Erzincan’da Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden birisi haline gelen Ekşisu tesislerinden su doldurma geleneği bu yıl da devam ediyor.
İftar öncesi araçlarıyla bölgeye gelen vatandaşlar, Korona virüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla sosyal mesafeye dikkat ederek yanlarındaki bidon ve şişeleri maden suyu ile doldurup evlerine götürüyor.
Her yıl Ramazan ayında yüzlerce vatandaş, Ekşisu mesire alanına giderek yanlarında getirdikleri şişelere maden suyu doldurabilmek için sosyal mesafeye dikkat ederek onlarca dakika kuyrukta bekliyor.
Erzincan’a 13 kilometre uzaklıkta bulunan Ekşisu mesire alanı özellikle Ramazan ayı öncesi ve Ramazan ayı çerisinde vatandaşların akınına uğruyor. Ramazan harici günlerde yaz aylarında vatandaşların piknik yapmak için çok sık kullandığı Ekşisu mesire alanında Ramazan ayında ise vatandaşlar ekşisu doldurmak için çok fazla ilgili gösteriyor. Ramazan ayının başladığı ilk günlerde vatandaşlar evlerinden getirdikleri şişelere su doldurmak için dakikalarca kuyrukta bekleyerek ekşisularını doldurdu. Vatandaşlar, Ramazan ayında doldurdukları ekşisu ile iftarlarını açıyor.

Vatandaşlar: “Erzincan’ın Ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi olan Erzincan maden suyunu doldurmaya geldik. Çokta güzel belediye yatırım yapmış. Çeşmeler genişlemiş. Daha hoş bir şey olmuş. Bu suyun özelliği Ramazan ayında iftar açarken içtiğimiz ve mideyi rahatlatan gazlı olan maden suyu. Minerali yüksek olan direk şişeye girmeden çeşmeden doğal olarak akan mineralli maden suyu olması. Masalarımızın en vazgeçilmez tadı olan maden suyu” , “Bu su Erzincan’ımızın vazgeçilmez doğal mineralli ekşi suyudur. Sofralarımızın vazgeçilmezi. Özellikle Ramazan aylarında tüm Erzincanlıların tükettiği bir sudur. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum. Rabbim inşallah tez zaman da bu virüs olayından bizi kurtarır. Normal hayatımıza geri döneriz. Birçok nimetin farkında değilmişiz. Bu zaman da bu süreçte bunları öğrendik. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum” dediler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu