ErzincanGenelGüncel

Refahiye’nin Turizmde Marka Değeri Yükseliyor

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı-2 ve Fizibilite Desteği Programı kapsamında onaylanan üç projenin destek sözleşmesi imzalandı.

KUDAKA Erzincan Yatırım Destek Ofisi’nde gerçekleşen imza törenine; Ajans Genel Sekreteri Oktay Güven, Refahiye Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Refahiye Belediye Başkanı Çakmak Paçacı ve ilgili kurumların projelerden sorumlu teknik personeli katıldı.

Refahiye Belediye Başkanlığı tarafından uygulanacak “Kalkancı Göleti Turizm Bölgesi” projesi kapsamında yürütülecek çalışmalarla Kalkancı Göleti rekreasyonunun tamamlanması ve bölgeye yeni bir turistik ve sosyal tesisin kazandırılması hedeflenmektedir.

Refahiye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülecek “Dumanlı’ya Macera Geliyor” isimli proje kapsamında Dumanlı Tabiat Parkı turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi için macera parkı kurularak turistlerin eğlenceli vakit geçirebileceği bir merkez oluşturulması, ilçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının arttırılması planlanmaktadır. Dumanlı Tabiat Parkı’nın gezi turlarında durak noktası olabilecek bir bölgesel turizm merkezi haline getirilerek Refahiye’nin marka değerinin yükseltilmesi projenin başlıca amaçlarındandır.

2021 Fizibilite Desteği Programı kapsamında Refahiye Belediyesi tarafından uygulanacak “Anadolu’nun Yeşil Cenneti” adlı proje kapsamında tamamlanması planlanan fizibilite çalışmaları neticesinde Refahiye’nin sosyo-ekonomik durumuna katkı sağlayacak şekilde ilçede turizm yatırımlarının ve turizm farkındalığının arttırılması hedeflenmektedir. İlçeden geçen E 80 karayolu üzerinde oluşturulacak turist alanı içerisinde inşa edilecek şelale ve oluşturulacak dinlenme alanları ile yoldan geçmekte olan insanların buraya uğramaları için görsel bir cazibe merkezi de planlanmaktadır.

KUDAKA tarafından sağlanan destekler çerçevesinde projelerin hayat geçirilmesiyle birlikte bölgede sosyal ve ekonomik kalkınmanın ve yerli-yabancı turistler tarafından Refahiye’nin farkındalığının arttırılması sağlanacaktır. Böylelikle bölgenin turizm değerlerinin yenilikçi yöntemler ile tanıtılması sağlanarak turizm tesis ve yatırımları çoğalacaktır. Turizme yönelik yatırımların çoğalması bölgede yeni istihdam alanlarının oluşturulması, altyapının iyileştirilmesi, bölgesel ürün ve değerlerin ekonomiye kazandırılmasına katkı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu