ErzincanGenelSağlık

Sağlık Çalışanı Doktor ve Hemşire Eşi, Vatandaşların Kurallara Uymalarını İstedi

Muzaffer Koşan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan illere göre 7 gün her 100 bin kişide görülen korona virüs güncel vaka sayılarında Erzincan da son açıklanan rakamlara göre vaka sayısı 100 bin kişide 593,35 olmuştu.

Vaka sayılarının artış gösterdiği Erzincan’da sağlık çalışanı Doktor ve hemşire eşi vatandaşlardan biraz daha duyarlı davranmalarını istediler. Erzincan’da koronavirüs salgını nedeniyle uzun saatler çalışmak zorunda kalan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili ve eşi Enfenksiyon Kontrol Ve Önleme Hemşiresi Pınar Baysal Karakeçili, biz sağlık çalışanları olarak üzerimize düşeni fazlası ile yapıyoruz ve vatandaşlardan da üzerlerine düşen vazifelerini yerine getirmelerini istiyoruz dediler.

 

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili: “Salgın’ın 15-16 ayına girdik. Yoğun şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Çok uzun süredir. Yorulduk hepimiz gerçekten. Gece gündüz demeden hafta sonları Cumartesi Pazar devam ediyoruz. Özellikle şuan üçüncü dalgayı yaşıyoruz. Üçüncü dalga da da vaka sayılarında ciddi artışlar var. İl Umumi Hıfsızıhha kararlarına artı Bilim kurulunun Sağlık Bakanlığının önerileri var. Bu önerilere kesinlikle uyulması gerektiğini düşünüyoruz. Bunlara uyulmadığı zaman direk vaka sayılarına yansımalar görüyoruz. Bizler benim üç çocuğum var. Yaklaşık 15 aydır çok zorluklar çektik. Gerçi çocuklarda kısmen artık nasıl söyleyeyim alışmaya başladılar bu pandemi kültürüne biz gün boyu burada koşturup akşam dönem dönem evimize gittiğimizde nöbetimiz yoksa tabii ki çocuklarında bizden beklentileri oluyor. Biz her ne kadar hastane içinde koştursak da çocuklar tamamen evde ve enerjilerini tamamen tuttukları için akşam bizden yine ilgi bekliyorlar. Alaka bekliyorlar. Oyun bekliyorlar. Hakikaten işimiz çok zor, yorucu hep birlikte başaracağız ama dediğim gibi önlemler noktasında kesinlikle riayet etmek lazım. Çünkü vatandaşların bir kısmının çok riayet etmediğini görüyoruz. Etmedikleri zaman da direk bizim hastanelere bizlere yansıyor. Biraz virüste mutasyonlarla birlikte biraz daha agresif gidiyor. gözlemlerimiz o yönde. Biraz daha genç nüfusa kaydığını görüyoruz. Bu yönü ile de dikkat etmek lazım. Biz diğer en önemli noktalardan biri de aşı sırası geldiği anda insanların tabiri caizse koşa koşa aşı yaptırmaya gitmeleri lazım. Çünkü bu zinciri kıracak en büyük silahımızın aşı olduğunu biliyoruz. Bunun dışında dediğim gibi biz gece gündüz koştururken vatandaşlarında biraz daha tedbirlere uyma noktasında dikkat etmesini öneriyoruz. Dilerim bu dalgayı da daha iyi bir şekilde atlatır daha sağlıklı günlerde birlikte oluruz” dedi.

Enfenksiyon Kontrol Ve Önleme Hemşiresi Pınar Baysal Karakeçili: “Hastane de Enfenksiyon Kontrol Ve Önleme Hemşiresi olarak görev yapmaktayım. Pandemi uzadıkça tabii ki hepimizin sıkıntıları daha da artıyor. Özellikle anne baba olarak bizlerin çocukları ile olan sıkıntıları da artıyor. Dolayısıyla yorgunluğumuz bir kat daha artıyor. Tabii ki görevimiz bunu canla başla elimizden geldiğince yapmak muhakkak ki görevimiz ama bizim buradan insanlardan üzerlerine düşen sorumluluklarını yapma noktasında bir beklentimiz var. Ricamız bir kere mutlaka Sağlık Bakanlığı önerileri doğrultusunda hareket etmeleri. Ellerinden gelen tüm önlemlere titizlikle riayet etmeleri. Bir ikinci hususta aşılama sırası gelen herkesin hiçbir tereddüt yaşamadan mutlaka gelip aşısını olması. Bu hastalıkla ilgili bir ışık görmek istiyorsak. Bir sonuç görmek istiyorsak elimizde ki en değerli şey şuan için aşı. O yüzden kimse tereddüt etmesin. Gelsin aşısını olsun. Böylece bütün dünya ve ülkemiz tabii ki en başta anne ve babalar olarak hepimizin isteği çocuklarımızın normal o eski özlediğimiz günlere dönmemizi sağlasın. / Bizim için tabii ki çok zor. Özelikle kadın sağlık çalışanlarının durumunun erkek çalışanlara göre çok daha zor olduğunu düşünüyorum. Burada ki yorgunluk ve stresle bitmiyor. Aynı zaman da evde annesiniz. Her ne kadar hangi meslek gurubunda olursanız olun bir diğer işinizde anne olmak. Eve gittiğinizde çocuklarınızın sorumluluğu hatta işte iken çocuklarınızın sorumluluğu bir şekilde bütün sağlık çalışanları çok ciddi özveriyle ve fedakarlıkla bu görevi yerine getiriyor. Canı gönülden yerine getiriyor. Ama bizim de diğer vatandaşlardan üzerlerine düşen vazifelerini yerine getirmelerini istiyoruz tabii ki” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu