ErzincanGenelGüncel

Sahur Sofralarının Vazgeçilmezi

Muzaffer Koşan

Erzincan’ın ve Doğu Anadolu Bölgesinin yöresel lezzetlerinden biri olan ve özellikle Ramazan ayında sahurlarda çok fazla tüketilen kete ve tandır ekmeğine rağbet arttı.

Tereyağlı, sütlü hamurdan yapılan ve içerisine kavrulmuş un konan tandır ketesi, tok tutması dolayısıyla Ramazan ayında sahurlarda Erzincan’daki vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Keteye talebin artması dolayısıyla imalathanelerde de yoğun mesai başladı. Sahura özel kete üreten işletmeciler, yöresel lezzeti istendiği takdirde kargo aracılığıyla il dışına da gönderiyor.

Çalışan Kezban Nalbant: “Tandır ketesinin özelliği Ramazan ayında gece sahurlarda genellikle kete tüketiliyor. Bundan dolayı da Ramazan ayında daha çok ketemiz gidiyor. Daha çok üretiyoruz ketemizi. Ketemizin içerisinde tereyağı, süt, tuz ve mayamız var. Bunlar olmazsa olmazlarından. Onun içinde hakiki kete budur. Bunun içerisinde sadece tereyağ, süt ve maya var. Başka bir şey yok. Üzerinde de sadece yumurta. Helvasına da sıvı yağ koyuyoruz. Ketemizin özelliği bu. Bir diğer özelliği de tandır da pişmesi. Ketemiz tandırda pişiyor. Bir de ketemiz gece sahur da gündüz hem susatmıyor hemde tok tutuyor. O yüzden de Ramazan da ketemiz daha çok gidiyor” dedi

Çalışan Hatun Uçum: “Sabah erkenden geliyoruz. Hamurlarımızı hazırlıyoruz. Tandırlarımızı yakıyoruz. Tandırlarımız geçtikten sonra ekmeğimiz başta pişiyor. Sonra ketelerimiz çıkıyor. Ramazan da talep çok. Dışarıdan da istiyorlar. Satışı gayet güzel gidiyor. Hastalığa satışlarımız var. Allah’a şükürler olsun. Hamdolsun ramazan da tüketimi çok oluyor” dedi.

İşletme Sahibi Ali Demir, ise: “Ekmeklerimiz katkısızdır. Natureldir. Doğaldır. Ketelerimiz de tereyağında yoğrulup işin ehli usta bayanlar tarafından yapılarak leziz bir şekilde itina ile halka sunulmaktadır.  Talep çok olduğu için üretimimiz de biraz arttı. Yoğun istek üzerine kete sayısını fazla çıkarmaya başladık. Halka sunmaya çalışıyoruz. İl dışından da kete istiyen olunca kargo ile göndermeye çalışıyoruz” diye konuştu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu