ErzincanGenelGüncelTarım

Seralarda Artık Kışında Üretim Olacak

Muzaffer Koşan

Erzincan’da seracılık alanında her geçen gün yeni gelişmeler sağlanıyor. Erzincan’da gelişen seracılık yöntemleri ile üreticiler kışında seralarda ürünlerini üretebilecekler.

Erzincan’da jeotermal ısı pompası ile ısıtılan serada fide dikimi başladı. Erzincan’ın Denizdamı Köyünde kurulan seralarda düzenlenen programda fideler toprakla buluştu.

Nüfusunun büyük bölümü tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Erzincan’da seracılık her geçen gün gelişiyor. Erzincan’ın Denizdamı Köyünde kurulan seralarda düzenlenen programla fideler toprakla buluştu. Gerçekleşen programa Erzincan Vali Yardımcısı Vekili Enver Yılmaz, Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, Ador Enerji yetkilisi Orhan Veli Ağbaba, sera sahibi Salim Toklu ve köylüler katıldı.

Ador Enerji yetkilisi Orhan Veli Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, seralarda, üreticinin yaz ortamında tarlada alabileceği mahsulü kışın ürünün pahalı olduğu dönemde üreticiye yansıması için uygulamamız oldu. Bu uygulama sonucunda kırsal kesimdeki insanların harcadıkları emeğin daha azını harcayarak verimliliklerinin arttığını ve ürünlerini almaya başladıklarını söyleyen Ağbaba, “Ürün alımlarında yaz ortamına veya diğer sera koşullarına göre kıyasladığımızda ısıyı sabit tuttuğum için verimlilikte de ciddi artışların olduğunu gördük. Yenilebilir cihazların ömürlerinin uzunluğu ve geri dönüşümün önemli olduğuna dikkat çeken Ağbaba, 2 ila 5 yıl gibi sürede kendini amorti eden sistem olduğu” sözlerine ekledi.

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, ise “Ülkemiz bir küresel ısınmaya doğru gidiyor,  seracılık Akdeniz Bölgesi’nde yaygın.  Burada da bu küresel ısınmadan dolayı özellikle hortumlar, seller ve buna benzer olaylar sıkça meydana geldi.  Tabii ki Tarım Bakanlığımızın Seracılık projesinde,  bundan dolayıdır ki Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Erzincan ve Iğdır bölgemizde seracılığa çok müsait olduğundan dolayı yatırımları buraya doğru çekmeye başladık.  Tabii ki burada özellikle vatandaşımızın sofrasına üç öğün gıdayı sunan üreticilerimiz kışın da bu ürünleri üreten tüketicilerin gıda ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşıyor.  Burada çok güzel bir yatırım var, çok güzel bir sistem bu sistem inşallah burada başarılı sonuçlar elde ederiz hem üreticimiz hem de tüketicimiz kazanmış olur” dedi.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Erzincan’da seracılığın her geçen gün geliştiğini dile getirerek, seracılığın Erzincan için önemli bir sektör haline geldiğini vurguladı. Müdür Şahin, biz 3 yıl önce bir hedef belirlemiştik. İlimizi Sebzede özellikle örtü altı sebzede Doğu Anadolu’nun söz sahibi olan İllerin en başında gelmesi gereken ili olmasını hedeflemiştik. 3 yıl içinde yaklaşık 90 dönüm seralardan bugün 2020 sonu itibarıyla 500 dekarı aşan bir seviyeye geldik. Yüzde 500’e yakın bir artış sağladık.  Bunu tabii örtü altı üretiminde sağladık.  Şimdi burada ise özellikle kışın üretimi sağlamak amacıyla kurulmuş bir alternatif enerji sisteminin serada uygulanması için bulunmaktayız.  Bu sistemi burada bir örnek olarak tasarladılar, eğer burada başarılı sonuçlar aldığımız zaman artık ilimizde kışın alamadığımız ürünü İnşallah kışın üretir hale geleceğiz ve üreticimiz, çiftçimiz 3 kat daha fazla bir gelir elde edecek dedi.

Erzincan Vali Yardımcısı Vekili Enver Yılmaz ise bugün burada yenilenebilir enerji kaynakları üzerine kurulmuş bir seramızı inşallah hep birlikte açacağız. Ülkemize milletimize hayırlı olur, inşallah güzel örnek uygulama olacaktır diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından davetliler şirket yetkilerinden uygulanan sistem hakkında bilgiler alarak fide dikimi gerçekleştirdiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu