ErzincanGenelGüncelTarım

Seralarda Kışında Ürün Yetiştiriliyor

Muzaffer Koşan

Doğu Anadolu da artık kış aylarında da seralarda üretim yapılıyor. Türkiye’de kış mevsiminin çok sert geçtiği yerleşim yerlerinden olan Erzincan’da kurulan seralarda kışında ürün yetiştiriliyor. Kışlık ürünlerin fideleri seralarda toprakla buluşmaya başladı.

Doğu Anadolu da artık kış aylarında da seralarda üretim yapılıyor. Erzincan’da Tarım ve Orman Bakanlığının ekonomik yatırımlardan faydalanarak kurulan seralarda yazlık ve kışlık olmak üzere iki üründe üretim yapılıyor.
Türkiye’de kış mevsiminin çok sert geçtiği yerleşim yerlerinden olan Erzincan’da kurulan seralarda kışında ürün yetiştirilmeye başladı. Erzincan’da kurdukları serada yaz aylarında domates, salatalık, biber, patlıcan gibi birçok ürün yetiştiren üreticiler, kış aylarında da serada marul, kıvırcık gibi kışlık ürünler yetiştiriyor.
Erzincan’da Mayıs ayında fide dikimiyle başlayan domates üretim Eylül-Ekim ayında hasadın bitmesi ile sona eriyordu. Tarım ve Orman Bakanlığının destekleri ile kurulan modern seralarda üretim Aralık ayının sonuna kadar devam ediyor. Seralarda yazlık ürünlerin hasadının ardından kışlık ürünler toprakla buluşuyor.

Ziraat Mühendisi Fatih Tahtalı: “Erzincan’da seralarda üretim yapmaktayız. Tarım Bakanlığı desteklerini alarak Erzincan’da 3 yıldır 14 dekar alanda sebze üretimi yapmaktayız. Erzincan bölgesi açık saha sebzecilik ile ön plana çıkan bir bölgemiz. Biz burada seracılıkta açık saha da bir ürün alınırken biz seracılıkta 2 ürün yaparak yaklaşık 10 aylık bir üretim süreci ile ekonomiye katkı sağlıyoruz. Burada şuna dikkat çekmek istiyorum. Oda nedir? Açık saha sebzecilik üretiminde tek ürün alınırken ve yaklaşık 2-3 aylık bir sezonda istihdam sağlanıp üretim yapılırken, biz seralarda yaklaşık 10 aylık bir üretim ve uzun süreli bir istihdama katkıda bulunuyoruz. Seralarda biz şuan birinci ürünlerimizin hasatlarını bitirdik. Temizliklerini yaptık. İkinci ürünlerin dikimlerine başladık. Bu ay itibariyle dikimlerimizi bitireceğiz. Ve yaklaşık ocak ayı sonuna kadar hasadımızı tamamlamayı planlıyoruz. Bölgede seracılığa destek verilirse çok daha güzel şeyler olacağına inanıyoruz. Mutlak ve mutlaka açık saha sebzeciliğin yapıldığı yerlerde seracılığın gelişmesi ile hem ekonomiye hem de istihdama çok büyük katkı sağlayacağı inancındayız. Bu konuda Tarım Bakanlığının destekleri devam ediyor. Bizler de bunları takip ediyoruz. Bütün açık alan sebze üretimi yapan arkadaşlarında bunları takip ederek bu şekilde üretimlerini devam ettirmeleri herkes açısından iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Emre Tahtalı: “Seralarımızda yaklaşık 10 ay boyunca üretim yapmaktayız. Bu üretim içerisinde birinci sezon olarak domates ve salatalık yetiştirmekteyiz. İkinci sezon üretimi olarak ta kıvırcık ve marul yetiştirmekteyiz. Bu süre zarfında yaklaşık olarak 15-20 bayan çalıştırmaktayız. Yaptığımız bu çalışmalarla bölge istihdamına katkı sağlamaktayız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu