ErzincanGenelGüncel

Üzümlü İlçesinden Amerika’ya İhracat

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde Üzümlü belediyesi tarafından hazırlanan proje ile kurulan meyve ve sebze kurutma tesisinde işlenen ürünler başta Amerika ve Almanya olmak üzere bir çok ülkeye ihraç ediliyor.

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde Üzümlü Belediyesi tarafından kurulan tesiste kurutulan bir çok meyve çeşidi, çoğunluğu Amerika ve Almanya olmak üzere bir çok ülkeye ihraç ediliyor. Ürünler ayrıca yurt içi piyasaya satılıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen, KUDAKA 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen Üzümlü belediyesi tarafından hazırlanan “Eğitim ve Üretimle Kalkınıyoruz” projesi kapsamında ilçe merkezine yapılan 2 bin metre kare kapalı alana sahip sebze ve meyve kurutma tesisi 13 personelle 3 vardiya üretim yapıyor. Günlük 2 buçuk ton aylık ise 75 ton kapasiteye sahip işletmenin ilerleyen yıllarda kapasitesinin artırılması planlanıyor. Ayrıca tesis bölge de ki çiftçi ile anlaşarak da sözleşmeli üretim yapacak.

Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı: “Malumunuz olmak üzere ilçemiz bir tarım ilçesi. Tarımla geçinen ağırlıklı olarak. Ürünlerimizin değerlendirilmesi noktasında bir proje düşündük. Kurutma ile alakalı araştırıp. KUDAKA’ya bir proje sunduk. Kabul gördü. Yaklaşık 3 milyon TL civarında bir yatırım maliyetimiz var. Bir kısmı KUDAKA bir kısmı da öz kaynaklarımızdan. Yaklaşık olarak günlük 2 buçuk ton civarında meyveyi işleyebiliyoruz. 3 vardiya halinde çalışıyoruz. Fırınımız sabah kadar çalışmış vaziyette. Her vardiyada 4 kişi olmak üzere 12 ve bir sorumlu müdür ile birlikte 13 kişiyi de istihdam ediyoruz. elde ettiğimiz ürünlerin Pazar olarak çoğunluğu ihracata gidiyor. Amerika ve Almanya ağırlıklı olmak üzere. Şimdi ek makineler getirerek, fırını daha da büyüterek kapasiteyi artırma projesi hazırlıyoruz. İnşallah ondada muvaffak oluruz. / Aklınıza gelebilecek tüm meyveleri işleyebiliyoruz. Elma, armut, kivi, ananas, karpuzuna kadar denedik, cimin üzümünü özellikle ayrı bir fırınla denedik. Çok başarılı inşallah seneye cimin üzümünü kurutarak piyasaya süreceğiz. / Bu deneme yılımız olduğu için kurulumu inşallah seneye programımız şöyle ilçemizde çiftçilerimize sözleşmeli üretim yaptırmak. Bu sene bunu bal kabağı ile denedik. 45-50 ton civarında bal kabağı ektirdik ve bunu da kuruttuk. Onu da dışarıya ihraç ediyoruz. aynı zaman da tüm sebzeleri domatesi, ıspanağı yaparak ilçemizde ki çiftçilerimize katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Gıda Mühendisi Resul Ekrem Peker: “Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde kurulan tesisimiz 2 bin metrekare kapalı alana sahip olup yaklaşık 12 personelle çalışıyoruz. Erzincan, Üzümü ilçesi ve çevre illerden temin ettiğimiz meyve ve sebzeleri tesisimizde işleyip kurumuş ürünü de yurt dışına ihraç edilmek üzere paketleyip gönderiyoruz. Yaklaşık olarak günde 2 buçuk ton kadar yaş meyve veya sebzeyi alıp ürüne göre 10/1 yada 16/1 ürüne göre değişen bir randımanla kurutup paketliyoruz. Günlük 2 buçuk ton aylık 75 ton meyve ve sebze işleyebiliyoruz” dedi.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu