ErzincanGenelGüncel

Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir

Muzaffer Koşan

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ programı kapsamında Erzincan’da yaya geçitlerinde il protokolünün katılımı ile şerit boyama etkinliği gerçekleştirildi.

Yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla Erzincan’da yaya geçitlerinin ortasındaki çizgi kırmızıya boyandı. Uygulama kapsamında, Ordu Caddesi üzerinde bulunan Cumhuriyet Ortaokulu önünde bulunan yaya geçidinde yaya geçidinin bir şeridi kırmızıya boyandı.

Erzincan’da yaya önceliği ile ilgili bir çok çalışma yapıldığını ifade eden Erzincan Valisi Mehmet Makas; “Burada gayemiz bütün heyecanımız bütün hizmetlerde olduğu üzere ‘İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın’ şiarıyla vatandaş odaklıdır. İnsanımıza önem verme, insanımızın sağlığına önem verme noktasında bir hareket tarzımız var. Dolayısıyla 2019 yılında başlayan yaya öncelikli trafikte asıl olan yayadır. Bütün geçitlerde yayalara öncelik tanıyacağız diye bir slogan ile yola çıktık. O yıldan itibaren de müthiş gelişmeler oldu. Sürücülerimiz yayaya daha saygılı hale geldi. Bu konuda da insanımızın bilinçlenmesini sağladık. Okullarımızda eğitim verdik. Yaya önceliği noktasında yayalarımıza eğitimler verdik. Bir taraftan da odalarımız marifetiyle sürücülerimizi eğittik. Bilboardlarda yapmış olduğumuz broşür çalışmalarında, basın ile yapmış olduğumuz ortak programlarda da yaya önceliğini insanımıza anlatmış olduk. Bu yılda 2019 yılında başlayan yaya önceliği trafik şiarı kapsamında ‘Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir’ şiarıyla bir kampanya ile bu yıl aynı eğitime devam etmiş oluyoruz. Hakikaten yaya önceliğinde kırmızı çizgimiz var. Öncelik yayadır. Öncelik insandır. Öncelik insanın yol almasıdır. Makine daha sonra geliyor. Diğer alışkanlıklarımız daha sonra geliyor. Öncelikle insanımızın yayanın güvenliğini sağlamak için bir yola çıkmış olduk. Bu sebeple Erzincan’da 30 bin adet broşür bastırarak vatandaşımıza dağıttık. Yaya önceliğini anlatabilmek adına. Yine 8 ilçemizde eş zamanlı olarak belirlemiş olduğumuz yaya geçitlerinde yay önceliği kırmızı çizgimizdiri fiiliyata geçirmek adına biraz sonra uygulayacağımız yaya çizgilerinden bir kısmını kırmızıya boyayacağız. 14 emniyet bölgemizde, 20 jandarma bölgemizde olmak üzere bugün eş zamanlı bu uygulamayı emniyet mensuplarımız, stk’larımızla beraber gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalar sadece yaya trafiği için değil ölümlü kazaların yaralamalı kazaların dünya standartlarından çok daha huızlı bir şekilde düşüşünü memleketimizde müşahade ettik. Bu sadece 2019 yılında başlayıp 2021 yılında bitecek bir program da değil. 2021 – 2030 karayolları trafik strateji belgesi oluşturuldu. Bakanlığımız tarafından. Bu çalışmalara önem vereceğiz. Pandemi döneminde dahi zoom uzaktan eğitim marifetiyle 500’e yakın öğrencimize bu yay önceliğini anlattık. Trafik güvenliğini anlattık. Bu çalışmalarımız devam edecek.

Pandemi ile mücadele noktasında ilimiz ne yazık ki Kırmızı kategoriye geçti. Oda bizim kırmızı çizgimiz tedbirlere uymak. Maske, mesafe, temizlik kurallarına uymak tüm Erzincanlıların boynunun borcu. Bizim de boynumuzun borcu. Kurala uyana saygı gösterebilmek, onun hakkını teslim edebilmek adına da tüm Erzincanlımıza pandemi ile mücadele noktasında istirham ediyorum maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları noktasından istirhamda bulunuyorum” dedi.

Programa Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Akın Levent ile bazı kurum müdürleri katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu