ErzincanGenelGüncelPolitika

ÇİFTÇİLERİMİZİN ARTIK DAYANACAK GÜCÜ KALMAMIŞTIR

Kamil Atalay

Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, Parti binasında düzenlediği basın toplantısında iktidar partisinin yürüttüğü politikaları eleştirerek, Erzincan’da bu gidişe dur demeliyiz. İktidara buradan sesleniyoruz ya çiftçinin yanında olsun bu durumu düzeltsinler veya da bıraksınlar gerçekten yapan birileri gelsin diye konuştu.

İl Başkanı Doğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;  ‘‘Erzincan da bizim vatandaşlarımız genelde tarım ve hayvancılıkla ilgileniyorlar. Tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu bir İl, bununla ilgili iktidar Partisi’nin her seferde çiftçilerin iyi durumda olduğunu söylemesi Erzincan’da Çiftçiler adına bir biz üzüntü duyuyoruz.

Bildiğiniz gibi Erzincan’da bir karasu geçiyor,  bir fırat nehri geçiyor ama ne yazık ki çiftçilerimiz su borcu altında kıvranıp duruyorlar.  Geçen yıl çiftçilerimizin birçoğuna icra dosyaları gitti, birçoğu mahsulünü satıp borçlarını ödeyemedi,  var olan traktörlerini satıp nakitte çevirip borçlarını ödediler.   Ziraat Bankası’ndan vadeli traktör alıp  yine borçlandılar,  bu nedir biliyor musunuz ? gerçekten Çiftçimiz de bu kadar da borcuna sadıktır.  Ama ne hikmetse bu son yapılan zamlar bardağı taşırmaktır, çiftçilerimiz artık dayanacak gücü kalmamıştır.  Akbulut Pompa istasyonunda sulama suyu dönüm başına 150 liradan 285 liraya çıkarılmıştır ve bu zam oranı da  Devlet Su İşleri 8. Bölge tarafından da onaylanmış %90 zam yapılmıştır.

ENFLASYON 2 RAKAMIN ALTINDA AMA ÇİFTÇİYE YAPILAN ZAM %90

Türkiye’de iktidar her gün şunu söylüyor enflasyon 2 rakamın altına düşünüyoruz ama çiftçiye yapılan zam %90, cazibe suyuna yapılan zam oranı%50 civarındadır 40 liradan 60 liraya çıkarılmıştır, Hububata yapılan zam %40 civarındadır, ama çiftçinin ürünlerinde yapılan hiçbir zaman yoktur. Ürettiklerini ne pazarda satabiliyor ne başka yerde satabiliyorlar.  Ürettikleri o ürünler ile de geçinmeleri mümkün değildir.

ERZİNCAN’DA NÜFUS AZALMAKTA

İktidar Partisi milletvekilleri İktidara gelmek için Erzincan’daki çalışmalarda halkın istihdamını artıracağını, kesinlikle işsiz kalmayacağın söyledikleri halde bu gün Erzincan’ın bir sulama suyuna bile bu kadar zam yapıyorlarsa bunu çiftçilerimizin durup düşünmesi lazım. Erzincan’da nüfusu düşmektedir. Biliyorsunuz son nüfus sayımında nüfusunu bin 287  kişi azalmıştır.  3 Bin tane Ahıskalıya  oturma izni verdikleri halde.

ÇİFTÇİ BİTTİMİ ESNAFTA BİTECEK

 

Biz bunun çözüm önerilerini sunuyoruz. Karasu Erzincan ilinde geçiyordu daha önce de ben bunu yetkililere söyledim. Niye biz elektrikli pompa yönetimine para veriyoruz.  Sansa deresinden suyu alıp bütün araziyi cazibe su ile sulama imkanımız var. Şu anda Erzincan’da 240 Bin dönüm arazi var ve bunun 100 Bin dönümü ekilmiyor, niye çiftçi artık ürünün karşılığını alamıyor, ürünün karşılığını da alamadığı için de artık ekmiyor ve bu Erzincan’ın gerilemesine sebep oluyor.  Erzincan tarım ve hayvancılıkla gelişen bir şehir, çiftçi bittiği zaman Erzincan’daki esnafta bitecek.

ERZİNCAN EKONOMİSİ ÇÖKÜNTÜ İLE BAŞ BAŞADIR

Dikkat ediyorum Mermi Tombul  caddesinde bile bir ay içerisinde 2 tane  banka şubesi ve 3-4 tane işyeri kepek kapatmıştır.  Erzincan’daki ekonomi çöküntü ile baş başadır. Yetkililerin bu işe derhal el atmaları gerekiyor.  Erzincan’da geçen yıl çiftçilere 4 buçuk milyon civarında elektrik borcu geldi,  2020 rakamlarında ise  6 ve 7 milyon civarında elektrik borcu gelecektir.  Ama bir şeker fabrikasına devlet 38 milyona yakın hibe vereceğine 6 milyon TL çiftçinin elektrik borcunu karşılarsa o çiftçi mağdur olmaz.  Şeker üretimi yine aynı Çayırlı ve Tercan Bölgesi’nde her yıl 100 Bin tonun üzerinde yapılan üretim 30-35 bin ton civarında düşmüştür.   Erzincan da gerçekten de bundan sonra göçün daha da hızlanacağı, genç nüfusun kalmayacağı ve istihdamın gittikçe azalacağı noktasında hemfikir olmamız lazım.

YA ÇİFTÇİNİN YANINDA OLUN YADA GİDİN

Hayvancılık noktasında da vatandaşlarımız zor durumda süte yapılan son zam%15 yani  30 kuruş zam geldi 2 liradan 2 lira 30 kuruşa çıkarttılar.  Ama bunun yanında süte yapılan desteği 25 kuruştan 10 kuruşa düşürdüler ve süte yapılan zam da gitti. Onun haricinde yem  fiyatlarına zam yapıldı ve  Çiftlik sahipleri çok zor duruma düştüler.  Bu süreçte Kredi aldıkları için ayakta duruyorlar,  5 yıl  satamama  şartı olduğundan dolayı da zor durumdalar, hepsi ile konuştuk hepsi ahırlarını satılığa çıkarmış durumdalar,  durum bu kadar kötü Erzincan’da bu gidişe dur demeliyiz. İktidara buradan sesleniyoruz ya çiftçinin yanında olsun durumunu düzeltsinler veya da bıraksınlar gerçekten yapan birileri gelsin diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu