ErzincanGenelGüncelTarım

Çiftçilerin Bir Hayali Daha Sonunda Gerçek Oluyor

Kamil Atalay

Erzincan’ın Tercan ilçesinde ki çiftçilerin bir hayali daha sonunda gerçek oluyor.DSİ Erzincan’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzincan’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.

DSİ tarafından başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği “GÖLSU” projesi kapsamında inşa edilen Erzincan Tercan Çatakdere Göleti’nde tüm imalatlar tamamlanarak su tutuluyor.

Göletin temelden yüksekliği 22 metre olup 720.000 m³ su biriktirme hacmine sahip. Depolanacak su ile 770 dekar arazinin sulanması sağlanacak.

Kil çekirdekli homojen dolgu tipinde inşa edilen Gölet, temelden 22 metre yüksekliğe sahip.

Proje ile bölgedeki verim artacak; yetiştirilen ürün çeşidi fazlalaşacak. Projenin ülke ekonomisine 2018 yılı birim fiyatları ile yıllık 500 bin 500 lira kazandırması hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu