ErzincanGenelGüncel

Cumhuriyet Bayramı Coşku İle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’inci yıldönümü Erzincan da coşkuyla kutlandı.
Kutlama etkinlikleri kapsamında Erzincan Valisi Mehmet Makas, AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Valiliğinde tebrikleri kabul ederek, protokol mensuplarının bayramını kutladılar.

19 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları daha sonra hava muhalefeti dolayısıyla Erzincan Merkez kapalı stadyumunda devam etti.

Düzenlenen programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları okundu.

Program Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın günün anlam ve önemine değinen konuşması ile devam etti. Vali Makas, konuşmasında; “Bugün, Kurtuluş Savaşı’mızın lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milletinin Karakterine ve Adetlerine En Uygun İdare” olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. Yıldönümünü kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bu anlamlı günün kutlanmasını sağlayan, canı pahasına vatanımızı koruyan başta Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tarihimiz boyunca bu toprakları vatan kılma arzusuyla mücadele eden tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anarak sözlerime başlamak istiyorum.

Saygıdeğer Erzincanlılar, tam bağımsızlık ve milli egemenliğe dayanan Cumhuriyet rejimi; demokrasinin, özgürlüklerin ve eşitliğin teminatıdır. Cumhuriyet, milletimiz için bir tanımdan ve yönetim biçiminden öte yüzyıllardır milletçe inşa ettiğimiz kaynağını hak, adalet ve eşitlikten alan bir yaşam tarzının bugün vücut bulmuş hâlidir. Bu sebeple sadece 29 Ekim’de idrak edeceğimiz bir olgu değildir. Bu yaşama biçiminin bugünün dünyasında toplumumuza hangi artı değerleri getirdiğini anlamak için çevremizdeki ülkelerin yaşadıklarına bakmak yeterlidir.

Tarih boyunca Yunus Emre’den Mevlana’ya, Pir Sultan’dan Hacı Bektaş-ı Veli’ye kadar edindiğimiz hoşgörü ve birlikte yaşama duygusu, halkımızın kurduğu tüm devletlerin yönetim ve yaşam tecrübesi, bilim, teknik ve sanat alanındaki tüm birikimlerimiz,  günümüze büyük önder Atatürk ve silah arkadaşları eli ile bu kazanımlar esas sahibi olan halkımıza tevdi edilmiştir.

Cumhuriyet bu sebeple halkın hakkının halka teslim edilmesidir. Cumhuriyet, rejiminde halktan daha büyük bir güç yoktur. Cumhuriyet Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere bırakılan en kıymetli ve en büyük mirastır.

Zafer ve hürriyet kervanının temel taşı olan Cumhuriyet’ten aldığımız hızla, yöneldiğimiz bilimsel ve teknik çalışmalarla ülkemizi çağdaş uygarlığın doruğuna yükseltmek için olanca gücümüzü harcarsak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran ecdadımıza en anlamlı şekilde şükran borcumuzu ödemiş olacağız.

Yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi Erzincan’da da Cumhuriyet’in tüm değerlerinin korunması hepimizin sorumluluğundadır. Millet olarak birlik ve beraberlik içinde bu kutlu yürüyüşümüz ilelebet devam edecektir.

Cumhuriyetin kazanımlarının başında gelen eşitlik, özgürlük, sosyal dayanışmanın özellikle son yıllarda yapılan demokratik düzenlemelerle anayasamızda teminat altına alınıp uygulandığına şahit olmaktayız. Halkın yönetime katılımı arttıkça Cumhuriyet’in daha da güçlendiğini görmekteyiz.Gücünü milletten alan devletimiz,güçlü ordusuyla bin yıllık devlet geleneğiyle halkımızın iradesini her şeyin üstünde tutmaktadır.Bu topraklarda dil,din ırk,mezhep ayrımı yapılmadan asırlardır kardeşçe yaşayan aziz milletimizin sağduyulu yaklaşımı Cumhuriyetin ilelebet yaşayacağının kanıtıdır.

Ülkemiz,  Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda yoluna kararlı adımlarla devam etmektedir.Ülkemiz büyük atılımlar gerçekleştirirken dünya politikasında ve ekonomisinde söz sahibi olan sürekli büyüyen ve gelişen bir ülke konumundadır. Bugün ülkemiz; kendi silahını, tankını, helikopterini, insansız hava aracını kendisi yapar konuma gelmiş, savunma sanayiindeki dışa bağlılık oranını çok düşük seviyelere indirmiştir.

Sadece savunma sanayi alanında değil sağlıktan eğitime, ekonomiden bilime, spordan sanata, altyapı çalışmalarından tarım ve hayvancılığa her alanda ülkemiz gelişmesini ilerlemesini sürdürmektedir.

Ülkemizin bugün geldiği bu noktanın, halkımızın her kesiminin birlik ve bütünlük içerisinde gösterdiği gayret ve demokratik devlet anlayışımızın bir ürünü olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

Geçmişte olduğu gibi bugünde ülkemizin gelişmesinden, güçlenmesinden rahatsız olan, ülkemizi bölmek ve yok etmek isteyen şer odakları ve onların işbirlikçileri hain girişimlerde bulunmaya devam etmektedirler. Bunların en büyüklerinden bir tanesi 15 Temmuz hain darbe girişimidir. Bu karanlık ve kirli odaklar, bazen içimizdeki hainlerle bir olup sivil halkımızı, polisimizi, askerimizi ve meclisimizi bombalamışlar, bazen vatani görevini yapan kahraman askerlerimize kurşun sıkmışlar, bazen de ekonomimize yönelik saldırılarda bulunmuşlardır.

Bin yıldır bu topraklarda birlik ve beraberlik içerisinde yaşayan milletimiz üzerinde, hep plan üstüne plan yapılmış, oyun içinde oyun oynanmıştır. Birlik ve beraberliğini daima muhafaza etmesini bilen aziz milletimiz, oynanan oyunları da yapılan planları da bugüne kadar boşa çıkarmasını bilmiştir.

Biz, en büyük gücümüz olan birlik ve beraberliğimizi korudukça, kadim kardeşliğimizi muhafaza ettikçe bundan sonra yapılacak planlar da oynanan oyunlarda bozulmaya mahkûm olacaktır.

 Sevgili Gençler, Türk gençliğine çok güvenen ve bunu her fırsatta vurgulayan Atatürk, Cumhuriyeti koruma görevini de bu nedenle siz gençlere vermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda, milli ve manevi değerlerine bağlı, dürüst, vicdanlı, akılcı, ileri görüşlü Türk gençleri olarak, çalışmalarınız, duyarlılığınız ve kararlılığınızla büyük Atatürk’ün sizlere duyduğu güvene layık olacağınıza, yaktığı aydınlanma meşalesini, nesilden nesile aktararak taşıyacağınıza yürekten inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta; Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere,  şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Büyük Türk Milletinin ve siz Erzincanlı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Vali Mehmet Makas’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Ardından program askeri bando takımı ve Erzincan Belediyesi Mehter takımı gösterisi ile devam etti. Töreni izlemeye gelen vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile bayram coşkusuna ortak oldular.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu