Genel

Erzincan Hafızlık ve Eğitimdeki Başarılar İle Türkiye’ de Marka Şehir Olacak

Muzaffer Koşan

Eğitime Destek Platformu (EDEP) Ekim ayı toplantısını AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır başkanlığını gerçekleştirdi. Toplantıda İmam Hatip Okullarının son durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Erzincan Eğitime Destek Platformu koordinesinde platform üyesi STK’ların katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Erzincan İl Müftüsü Burhan Çakır, Eğitime Destek Platformu il Koordinatörü Ali Şimşek, Eğitime Destek Platformu il Koordinatör yardımcısı Hasan Çakmak, TÜGVA Erzincan İl temsilcisi Fatih Yeşilbaş, İnsan Medeniyeti Hareketi il temsilcisi Hasan Çakmak katıldı..

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdüren COVİD-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yapan Erzincan Eğitime Destek Platformu il koordinatörü Ali Şimşek, “Platform kuruluş amacının eğitim çağındaki bütün çocukların ve gençlerin milli ve manevi değerlere sahip olarak yetişmesini sağlamak ve bu amaç için altyapı oluşturmak ve aynı gayeye sahip sivil toplum kuruluşları (STK) arasında ortak koordinasyon ve işbirliği yapmak olduğunu ifade ederek gündem maddelerini açıklayarak toplantıyı başlattı.

ERZİNCAN OLARAK BAŞARI SIRALAMAMAMIZ YÜKSEK

Yapımı devam eden İmam Hatip Ortaokul İnşaatı, İmam Hatip Lisesi öğrenci potansiyeli ve Merkez ve ilçelerdeki okular ile ilgili bilgi veren Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “PANDEMİ kurallarına uygun olarak okul öncesi 1. Sınıf, 2. Sınıf, 3. Sınıf, 8. Sınıf ve 12. Sınıflarımız eğitime daha önce başlamışlardı. 02 Kasım itibariyle 5 ve 9. Sınıflarda yüz yüze eğitime başladılar. Okullarımızda hiçbir sıkıntı yok. Her türlü tedbir alındı” dedi.

İnşaatı devam eden okulların bulunduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Gün, Tercan ilçemizde bir imam hatip okulu ihtiyacımız var. Öğrenci sayıları bakımından Türkiye geneli ortalamanın üzerindeyiz. Erzincan olarak başarı sıralamamamız yüksek” dedi.

ERZİNCAN İLİMİZDE 4-6 YAŞ GURUBUNU ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Özellikle Hafızlık eğitimi noktasında diğer illere göre iyi noktada olduklarını ifade eden Erzincan İl Müftüsü Burhan Çakır, “Erzincan ilimizde 4-6 yaş gurubunu çok önemsiyoruz. Diyanet işleri başkanlığımızın başlattığı bu 4-6 yaş Kur’an kursu hafızlık eğitim projesi çok önemli. Bildiğiniz gibi bu proje öncesinde sadece ilkokulu bitirenler hafızlık eğitimine alınabiliyordu. Erzincan’a müstakil 4-6 yaş gurubu Kur’an kursunun yapılmasını gerekliliğine vurgu yapan il müftüsü Çakır, gerçekleştirildiği takdirde Türkiye’ye örnek olur. Gelecekte vatana, millete hizmeti ibadet bilen genç nesil yetiştirmek istiyorsak 4-6 yaş çok önemli. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile istişare içerisinde olacağız.

TÜRKİYE GENELİNİN ÜZERİNDE BULUNUYOR

Erzincan İmam Hatip Mezunları ve Mensupları derneğimizin kurucu başkanlığı bana nasip oldu diyerek açıklama yapan AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Türkiye genelinde gerçekleştirilen oluşuma bizlerde Erzincan olarak destek olduk. Şuan da Önder’in çatısı altında çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Erzincan ilimiz İmam Hatip okulları ve öğrenci tercihi noktasında Türkiye genelinin üzerinde bulunuyor. Bu bizi gerçekten sevindiriyor.

ERZİNCAN’IMIZI ÇOK İSTEDİM

Toplantıların her ay yerine getirilmesinin önemine vurgu yapan Milletvekili Çakır, 3 ayda bir Türkiye koordinatörü ve Valimizin katılımı ile yapılan toplantılarımız oluyordu. Şimdi PANDEMİ dolayısıyla çoklu katılım toplantılarımız ZOOM üzerinde devam ettiriyoruz. Erzincan ilimiz okullarımız bakımında fiziki olarak durumları çok iyi. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ederim. Milletvekili olarak platformda 6 kişi olduklarını ve farklı illere görevlendirildiklerini söyleyen Milletvekili Çakır, her ay farklı bir ilimizde toplanacağız. Erzincan’ımızı çok istedim fakat buraya başka bir arkadaşımız uygun gördüler. Burada İsmail Şişman kardeşimiz ile toplantılar yapılacak. İnşallah hayırlı hizmetlerimiz olur.

ERZİNCAN’A YAKIŞIR BİR OKUL OLACAK

Yaklaşık 4 yıldır yapımı çeşitli nedenlerden dolayı yapımı tamamlanamayan İmam Hatip lisesinin inşaat durumu ile de bilgi veren Milletvekili Burhan Çakır, “Sur yapı yönetim kurulu başkanı Altan Elmas’ı aradığını inşaatın durumunun ne olacağı konusunda detaylı konuştuğunu söyledi. Altan Elmas’ın Mart, Nisan gibi başlatarak, mutlaka bu eğitim döneminin ikinci yarısına yetiştireceğini ifade ettiğini söyledi. Sur yapı tarafından yapılacak olan Elaattin Elmas Anadolu İmam Hatip lisemizde 24 derslik, Kütüphanesi, mescidi, abdest alma alanları ve spor salonu ile Erzincan’a yakışır bir okul olacağı müjdesini verdi.

ERZİNCAN HAFIZLIK VE EĞİTİMDE Kİ BAŞARILAR İLE TÜRKİYE’ DE MARKA ŞEHİR OLACAK

Mevcut binanın hasarlı olması ve öğrencilerin tedirgin olmaları dolayısıyla inşaatın biran önce tamamlanması ve Erzincan’a kazandırılması noktasında takibini sürdürdüğünü belirten Milletvekili Burhan Çakır, Platform olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve diğer paydaşlar ile düzenli aylık toplantılar yapılması eksikliklerin önüne geçilmesi adına önemli olduğunu söyledi. Çakır İnanıyorum ki Erzincan Hafızlık ve Eğitimde ki başarılar ile Türkiye’ de marka şehir olacaktır” dedi.

Toplantıya katılım sağlayan tüm paydaşlara teşekkür eden AK Parti Milletvekili Burhan Çakır, Eksikliklerin kontrol edilmesi üzerine çalışmalar yapılması sonrası inşallah 1 ay sonra ki toplantıda buluşuruz” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu