ErzincanGenelGüncel

Erzincan’dan İdlib’e Yardım Eli

Muzaffer Koşan

Erzincan Valiliği, Erzincan’da ki sivil toplum kuruluşların organizasyonunda toplanan 20 tırlık insani yardım malzemesi, Suriye’nin İdlib kentine gönderilmek üzere yola çıktı.

Erzincan Valiliği tarafından başlatılan ve Erzincan’da bulunan sivil toplum kuruluşları tarafından koordine edilen, şehirde ki tüm sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar ve vatandaşlarında destek verdiği kampanya kapsamında toplanan insani yardım malzemelerinin Suriye’ye gönderilmesi için eski otobüs terminalinde tören düzenlendi.

Törende konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, yardıma katkı verenlere teşekkür etti.

Düzenlenen Programda Konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun: “Seferberlik görmüş bir neslin evlatları olarak bugün onları en iyi anlayan bizleriz. 1914 yıllarından itibaren seferberlik gören Erzincan, burada sadece götürebildiklerini alıp, yola devam etti. Çorum, Çankırı ve ona benzer illerimizde kendilerini yıllarca anlattıkları hikayelerle büyüdük. Bugün Erzincan hem depremler münasebetiyle, hem seferberlik münasebetiyle bu acıları en iyi hissetmiş, en derinden hissetmiş evlatları bugün bu yardım tırlarını tamamlamış bulunmakta” dedi.

Programda konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş: “Hemşehrilerimiz güneyimizde Suriye sınırın da yaşanan drama, yaşanan insani acılara, felaketlere bir kere daha duyarlılık gösterdi. Erzincan’ın sivil toplum kuruluşları, vatandaşları, resmi ve özel kurumları hep birlikte yardım kampanyası düzenlendiler İdlib’e. Bir iyilik kervanı düzenlendi. Bu gün buradan 20 tır malzeme yola çıkıyor. İçerisinde çadırdan, giyecek malzemesine, muhtelif gıda maddelerinden, hijyen setlerine olmayan yardım malzemesi yok. arkadaşlarımız Hatay Valiliği Afed Koordinasyon İl Müdürlüğüne teslim edecekler. Onların koordinesinde İdlib’in Hatay sınırında tespit edilen eksikliklere göre dağıtımları yapılacak. Ben bütün vatandaşlarımıza gösterdikleri duyarlılıktan ötürü teşekkür ediyorum. / Arkadaşlarımız gece gündüz çalışmak suretiyle hem şehrimizin kendi dinamiklerini hareket geçirmek suretiyle hem dışarıdan gelebilecek yardımları koordine etmek suretiyle çok kısa sürede bu iyilik kervanını hazırladılar. Bu yardımların içerisinde çocuklarımızın harçlıklarından teyzelerimizin kefen parasına hepsinin olduğunu biliyorum. Allah mahçup etmesin” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından insani yardımları taşıyan 20 tır, dualar eşliğinde uğurlandı.

Düzenlenen törene, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu